Experti diskutují v Praze o obnově Afghánistánu

Jak se daří obnovovat zničený Afghánistán a jakou roli při tom hrají národní Provinční rekonstrukční týmy? Tomu se dnes budou věnovat desítky odborníků a politiků z celého světa na mezinárodní konferenci nazvané Obnova Afghánistánu jako výzva, která v těchto dnech probíhá v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Hlavní diskuse za účasti zahraničních hostů budou probíhat dnes a zítra v Senátu. Akci pořádá český Senát společně s českými ministerstvy zahraničí a obrany a velvyslanectvím USA, Afghánistánu a Dánska.

Podle předsedy horní parlamentní komory Přemysla Soboty se dnešní konference účastní na 150 lidí, kteří mají reálné zkušenosti z této země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Schneider a Bohumila Ranglová na Rádiu Česko

Jeden z organizátorů Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií na Rádiu Česko připomněl, že setkání se koná jen pár dní před začátkem londýnské mezinárodní konference o bezpečnosti v Afghánistánu.

"Londýnská konference bude o velkých strategiích, o penězích, ta pražská je o té drobné práci, kterou tam vykonávají civilně-vojenské rekonstrukční týmy. Ta konference byla pokusem dát dohromady lidi, kteří mají praktickou zkušenost s prováděním té rekonstrukce prostřednictvím těchto týmů," přiblížil přínos nynějšího setkání v Praze.

Kromě českého rekonstrukčního týmu, který působí v provincii Lógar, je v Afghánistánu 26 dalších týmů z 18 různých zemí.

"My jsme v provincii Lógar proto, abychom nějakým způsobem pomohli vládě, aby byla schopna poskytovat služby lidem," uvedla v rozhovoru pro Rádio Česko Bohumila Ranglová, vedoucí civilní části českého Provinčního rekonstrukčního týmu.

Bohumila Ranglová, | Foto: Šárka Ševčíková

"Snažíme se propojovat jednotlivé stupně vlády, protože velkým problémem afghánské vlády na různých úrovních je to, že není spojována, že lidé z komunity nevědí, co pro ně může udělat distriktní vláda."

"A lidé z distriktní vlády nejsou propojeni s provinční a ti nejsou dále propojeni s kábulskou centrální vládou. A to je podle mě ještě o něco důležitější než ty samotné projekty, které tam děláme," řekla Ranglová.

Marika Táborská, Markéta Bartošová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme