Experti hledají v Dobroníně další oběti poválečného násilí

Do Dobronína na Jihlavsku se opět vrátili archeologové. Po Budínce, kde loni našli nejméně 13 zakopaných těl, teď zkoumají dobronínskou lokalitu U Viaduktu. Pátrají tam po dalších obětech poválečného násilí z května roku 1945, které by měla podle svědectví ukrývat zem právě v lokalitě za železničním viaduktem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manfred Fuchs stojí u železničního náspu u Dobronína. | Foto: Pavel Polák

„Bagr odkrývá ornici na levé straně Zlatého potoka tady za železničním viaduktem, už vyhloubil zhruba dva metry a bude pracovat na ploše zhruba 40 metrů čtverečních. Zatím na nic nenarazil,“ popisovala krátce před polednem dění v lokalitě U Viaduktu naše zpravodajka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci expertů v Dobroníně v Dopoledním Radiožurnálu z místa informovala redaktorka Hana Mikulincová

Bagr pracuje pod dohledem vyšetřovatele údajného poválečného masakru, kdy v květnu 1945 podle svědectví pobili čeští občané své německé sousedy. Na místě jsou přítomní i archeologové a antropologové. U viaduktu se pátrá pravděpodobně po dvou obětech poválečného násilí na Jihlavsku.

Vyšetřovatelé společně s archeology se na tuto lokalitu zaměřili na základě povrchového měření georadarem a magnetometrem, které se tam uskutečnilo minulý měsíc. Ale hlavně je tam přivedlo svědectví Manfreda Fuchse, přímého příbuzného jedné z obětí.

Fuchs byl nedávno v Česku a poskytl vyšetřovatelům krátkou videonahrávku, na které mluví i další svědci události. Podle nich by právě tady měly být pohřebeny první dvě dobronínské oběti, které se údajně cestou na nedalekou Budínku bránily a byly ubity už za železničním viaduktem.

Po kosterních pozůstatcích tady budou podle vyšetřovatele experti pátrat 2 až 3 dny. V případě, že budou nalezeny, prozkoumají je odborníci z Antropologického ústavu v Brně, kteří provedou identifikaci porovnáním vzorků DNA. Stejně jako ostatky nalezené loni v létě v lokalitě Budínka by pak byly převezeny do Kriminalistického ústavu v Praze.

Celý dobronínský případ chce vyšetřovatel uzavřít letos v srpnu.

mta, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme