Experti: Reportáž BBC o obchodu se ženami v ČR neodpovídá realitě

Česká republika je tranzitní středisko obchodu se ženami - tvrdí reportáž televize BBC. Pořad mapoval prostituci v evropských metropolích v souvislosti s oblíbenými víkendovými cestami britských mužů. Reportáž nedává o Česku zrovna lichotivý obrázek. Některá fakta jsou podle odborníků pravdivá, jiná už tolik ne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Nezisková organizace La Strada se problematice obchodu se ženami věnuje a byla v kontaktu s redaktorem BBC, když svou reportáž v Praze natáčel. Potvrzuje to zástupkyně ředitelky La Strady Petra Kutálková.

"Já osobně jsem byla poněkud rozladěna, když jsem viděla ten výsledek, protože tak jak oni mapovali ten terén v České republice, měli možnost se setkat se spoustou lidí, kteří se tímto problémem zabývají, tak výsledek se mi zdál poněkud mimo realitu," řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Kutálková a Ivan Kytka v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Česko podle Kutálkové rozhodně není tranzitní zemí obchodu se ženami, ale velmi často spíš zemí cílovou. To potvrzuje i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

"Samozřejmě nelze vyloučit, že skrze Českou republiku jdou kanály obchodování s lidmi, i vzhledem ke geografické poloze."

Pokud jde o země, z nichž do Česka nejčastěji přicházejí ženy, které jsou tu pak nuceny k prostituci, má podle Kutílkové La Strada zkušenosti s klientelou například ze Slovenské republiky, ze zemí bývalého Sovětského svazu, například Ukrajiny a Ruska, ale i například z Brazílie.

"Když se ptáte na ty počty, je to obtížné stanovit, protože ta čísla jsou velmi latentní. Nicméně nevládní organizace mají zprávy zhruba o desítkách osob ročně," řekla Kutálková.

Podle autorů pořadu BBC podporují obchod se ženami právě Britové, kteří se do Evropy jezdí loučit se svobodou a často si platí služby prostitutek. Podle spolupracovníka Radiožurnálu v Londýně Ivana Kytky jsou tyto takzvané "stag parties" doménou posledních 10 let.

"Souvisí to s tím, že vznikly nízkonákladové letecké společnosti, které dokáží přepravit zájemce do Prahy za velice nízký obnos pro Brity, a i ty ceny potom v té jejich cílové destinaci - ať už je to Praha nebo jiné středo, východoevropské město - jsou pro Brity velice, velice příjemné, ať už jde o cenu piva, jídla v restauracích nebo konec konců i o ceny těch sexuálních služeb," připomněl Kytka.

Marika Táborská, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme