Experti se neshodují, zda vakcína zdarma zvýší zájem o očkování proti chřipce

Vláda hledá způsob, jak přimět více lidí, aby se nechali očkovat proti sezónní chřipce. Češi jsou totiž k této prevenci čím dál skeptičtější. Ministři proto, v rámci Národního akčního plánu, dnes doporučili zdravotním pojišťovnám, aby od ledna vakcíny hradily všem dospělým.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

V současnosti pojišťovny hradí očkování proti chřipce pouze některým chronicky nemocným a seniorům nad 65 let.

Podle hlavního hygienika se to vyplatí, protože každá koruna vložená do očkování by měla uspořit čtyřikrát tolik na lécích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotnických pojišťoven Jaromír Gajdáček a předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček to považuje za zajímavý počin. V Ozvěnách dne Radiožurnálu ale upozornil, že pojišťovny mohou z veřejného pojištění hradit pouze to, co je přesně stanoveno ve vyhlášce nebo seznamu výkonů.

Proplácení očkování proti sezónní chřipce všem zájemcům by zdravotní pojišťovny podle jeho odhadu stálo asi 300 milionů korun ročně; z toho 80 milionů by připadlo na nákup vakcín. Gajdáček je přesvědčen o tom, že o očkování zdarma by lidé měli zájem.

„Já vždycky říkám, že obyvatelstvo je rozděleno na tři díly. Ten první se určitě nechává očkovat už dneska a jenom přivítá, že to nemusí platit. Pak je část lidí, kteří se nikdy nebudou nechat očkovat, protože na to mají vyhraněný názor. A pak je skupina lidí, ta třetina, kterou to jistě ovlivní, a nejméně polovina z nich se nechá očkovat. O tom jsem přesvědčen,“ zdůraznil Jaromír Gajdáček.

Samotné očkování zdarma dle lékařů nestačí

„Lékaři vítají každý krok, který povede ke zvýšení proočkovanosti české populace,“ reagoval v Ozvěnách dne na rozhodnutí vlády předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

„Jenom pro zajímavost: v České republice se podrobí očkování proti chřipce, které je dobrovolné, pod 10 procent obyvatel. V Evropě je to minimálně 30 procent. Ještě horší situace je u klíšťové encefalitidy, kde Česká republika má zhruba 5 procent proočkovanosti, sousední Rakousko kolem 95 procent. Tedy každý krok, který vláda učiní a který napomůže zvýšení zájmu o očkování, a zejména proti chřipce, velice vítáme.“

Václav Šmatlák si ale myslí, že samotné toto opatření vlažný postoj většiny Čechů k očkování a péči o svoje zdraví nezmění.

„Domnívám se, že celková uvědomělost obyvatelstva o tom, co znamená pečovat o své vlastní zdraví, je skutečně velice špatná, a stát by měl věnovat daleko více prostředků na informovanost, aby se to povědomí a odpovědnost za vlastní zdraví u většiny obyvatel podstatně zvýšily,“ poznamenal předseda Sdružení praktických lékařů, podle něhož je očkování jedinou účinnou prevencí proti chřipce.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme