Expertní komise v Temelínu byla údajně spokojena

V jaderné elektrárně Temelín dnes skončil svou práci třináctičlenný tým odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Měl prověřit fungování a bezpečnost provozu elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové mise, která na Temelíně pracovala tři týdny, ústně seznámili vedení elektrárny i zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s předběžnými výsledky svých zkoumání. Podle přísných pravidel atomové agentury své závěry okamžitě nezveřejňují. Do jednoho měsíce zpracují písemnou zprávu, která má po tři měsíce důvěrný statut. K předběžným výsledkům zkoumání expertů technický ředitel Temelína řekl, že 11 oblastí činností na elektrárně bylo pojmenováno jako Good Practice - to znamená, že budou doporučeny všem světovým provozovatelům jaderných elektráren. Mise prý konstatovala výborný stav zařízení - ocenila například systém havarijní připravenosti. Expertní mise také dala elektrárně jedno doporučení: Měla by se hodně věnovat přípravě a školení personálu.

Hornorakouští Zelení hodlají zesílit protestní akce proti Temelínu. Také Greenpeace vyzvalo k zavedení povinného označování elektřiny vyrobené v jaderných reaktorech v celé Evropské unii. Má se tak zabránit mezinárodním obchodníkům s elektrickou energií, aby do svých směsí přimíchávali proud z atomu a vydávali jej za čistou elektřinu z vodních elektráren. Zelení zároveň vyzvali hornorakouskou zemskou vládu a parlament, aby šly příkladem a státní budovy napojily výhradně na ekologické zdroje proudu.

Markéta Kaclová, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme