Expertní komise v Temelínu byla údajně spokojena

V jaderné elektrárně Temelín dnes skončil svou práci třináctičlenný tým odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Měl prověřit fungování a bezpečnost provozu elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové mise, která na Temelíně pracovala tři týdny, ústně seznámili vedení elektrárny i zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s předběžnými výsledky svých zkoumání. Podle přísných pravidel atomové agentury své závěry okamžitě nezveřejňují. Do jednoho měsíce zpracují písemnou zprávu, která má po tři měsíce důvěrný statut. K předběžným výsledkům zkoumání expertů technický ředitel Temelína řekl, že 11 oblastí činností na elektrárně bylo pojmenováno jako Good Practice - to znamená, že budou doporučeny všem světovým provozovatelům jaderných elektráren. Mise prý konstatovala výborný stav zařízení - ocenila například systém havarijní připravenosti. Expertní mise také dala elektrárně jedno doporučení: Měla by se hodně věnovat přípravě a školení personálu.

Hornorakouští Zelení hodlají zesílit protestní akce proti Temelínu. Také Greenpeace vyzvalo k zavedení povinného označování elektřiny vyrobené v jaderných reaktorech v celé Evropské unii. Má se tak zabránit mezinárodním obchodníkům s elektrickou energií, aby do svých směsí přimíchávali proud z atomu a vydávali jej za čistou elektřinu z vodních elektráren. Zelení zároveň vyzvali hornorakouskou zemskou vládu a parlament, aby šly příkladem a státní budovy napojily výhradně na ekologické zdroje proudu.

Markéta Kaclová, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme