Expertní skupina v pátek doladí poslední detaily přejezdu amerického konvoje

Speciální pracovní skupina bude v pátek řešit poslední detaily přejezdu amerických vojáků přes Česko. Radiožurnálu to řekl ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Takzvaní dragouni projedou republikou na konci března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Stropnický, ministr obrany | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Závěrečné porady se kromě ministra zúčastní taky policie nebo zástupci americké ambasády. Stropnický vysvětlil, co je nutné ještě dořešit.

„Plánování volného času nebo aspekty toho, jestli budou moci občané, kteří mají zájem se s těmi vojáky potkat, kde, v jakých případně hodinách a tak dále. Je to spousta docela důležitých detailů,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Martinem Stropnickým, ministrem obrany z hnutí ANO, o americkém konvoji, který projede přes Česko a také o oslavách konce druhé světové války. Moderuje Karolína Koubová.

Americký konvoj bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel. Přes Česko pojede při přesunu z vojenského cvičení v Pobaltí na svou domovskou základnu v Bavorsku. Nyní je v Polsku.

Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty a vyhrožují i blokádou. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.

Prezident Zeman odsoudil kritiku konvoje amerických vojáků

Číst článek

Podle Stropnického že se okolo celé akce vytváří zbytečná psychóza. „Protestujícími se zabýváme v míře, která je až příliš velká,“ domnívá se ministr obrany a argumentuje průzkumem, podle kterého většina obyvatel Česka přijímá průjezd amerického konvoje bez problémů. „Přitom se to prezentuje jako zásadní problém,“ podotkl Stropnický.

Průjezd konvoje je podle něj vzkazem občanům, že Česko má spojence, kteří jsou v případě potřeby připraveni zemi pomoci. „Je to naše výhoda obrovská přednost a my musíme přispět. Můžeme přispět tím, že se několik dní bude po našich silnicích pohybovat kolona, a to je to nejmenší, co může Česko udělat,“ míní Martin Stropnický.

Trasa konvoje | Foto: Český rozhlas

David Černý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme