Kanada 1:0 Česko

Expertní tým se neshodl na termínu předčasných voleb

Členové expertního stranického týmu se neshodli na termínu předčasných voleb. Důvodem je návrh ČSSD, která prosazuje původní datum hlasování 9. a 10. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební místnost | Foto: Tomáš Adamec

Podle Františka Korbela, kterého do komise nominovala Strana zelených, proto tým odborníků pošle na večerní jednání politických špiček dvě varianty řešení.

"ČSSD jako jediná trvá na jednorázovém řešení cestou přechodného ustanovení. Ostatní zástupci doporučují obecné a trvalé řešení změnou ústavy," řekl Radiožurnálu Korbel.

Návrh ČSSD, který počítá s volbami v říjnovém termínu, je podle expertů z ostatních stran riskantní. Pokud by se podle něj postupovalo, byl by opět napadnutelný u Ústavního soudu. Druhá varianta má charakter systémové změny ústavy a předpokládá nové vyhlášení voleb na začátek listopadu.

Ústavní soud už kvůli podobné výhradě tento týden původní vyhlášení voleb pozastavil. O stížnosti poslance Miloše Melčáka na neústavnost jednorázového rozpuštění sněmovny bude soud rozhodovat ve čtvrtek a pokud by ji zamítl, bude dál platit termín 9. a 10. října. V opačném případě vyhlášení voleb zruší.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme