V Explosii vypukl při výrobě střelného prachu požár. Jeden zraněný má popáleniny na 90 procentech těla

Jeden ze čtyř zraněných při pátečním požáru v pardubické Explosii má popáleniny na více než 90 procentech těla. Jeho stav je než kritický. Řekl to mluvčí pardubické záchranné služby Aleš Malý. Při neštěstí utrpěli popáleniny ještě další tři lidé, jeden z nich má také vážné poranění hlavy. Podle mluvčího společnosti Martina Vencla požár vznikl při výrobě střelného prachu. Policie incident vyšetřuje jako ublížení na zdraví z nedbalosti.

Pardubice (Aktualizováno: 14:27 1. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v pardubické továrně Explosia v pátek ráno vážně popálil tři lidi (ilustrační snímek). | Foto: Jakub STADLER/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Nejvážněji zraněného přepravili záchranáři letecky do vinohradské nemocnice. Napojili ho na plicní ventilaci, zaintubovali a uvedli do umělého spánku. „Další dva lidé utrpěli popáleniny menšího rozsahu a mají drobné rány. Byli také převezeni na Vinohrady,“ uvedl mluvčí záchranářů Malý.

Čtvrtý zraněný má popáleniny na více než 30 procentech těla a utrpěl zranění hlavy. Záchranáři jej převezli do Hradce Králové. Podle lékařského náměstka hradecké fakultní nemocnice Zdeňka Tušla je pacient ve vážném stavu. „Je popálený, má vážné poranění hlavy a je na umělé plicní ventilaci. Ve fakultní nemocnici podstoupí další zákroky,“ řekl.

V továrně začalo hořet krátce po sedmé hodině ráno. „Ve výrobním objektu došlo k zahoření střelného prachu,“ uvedl pro Český rozhlas Pardubice mluvčí Explosie Martin Vencl. Požár hasiči uhasili po necelé hodině, dodal.

Vedení firmy ustanovilo vyšetřovací komisi, která se bude vyšetřováním nehody zabývat. Provozu společnosti se požár výrazně nedotkl.

Příčiny nehody začal vyšetřovat i Báňský úřad. Pro Český rozhlas Pardubice to potvrdil mluvčí Bohuslav Machek.

„Děláme první kroky v šetření. To znamená, že zajišťujeme dokumentaci, zajišťujeme výsledky měření a dokumentaci toho výrobního procesu, kde došlo k této mimořádné události,“ řekl. Potvrdil také, že k nehodě došlo při výrobě střelného prachu.

Incidentu se věnuje také krajská policie. „Ve věci jsme zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ uvedla tisková mluvčí Eva Maturová.

Do Pardubic přijel Havlíček

Na místo neštěstí přijel i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Explosia je podnik stoprocentně vlastněný státem a spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Proto jsem zrušil veškerý program a jsem na cestě do Pardubic, řekl před příjezdem.

Výbuch v pardubické Explosii částečně zastavil provoz. Při incidentu se nikdo nezranil

Číst článek

„Jsou utvořeny čtyři komise, jedna je pod kontrolou vedení společnosti, další komisi vede Báňský úřad, jehož ředitel je zde na místě. Další komise probíhají v rámci šetření v policie a hasičů. Výsledky budeme mít během několika dnů a budeme z nich vyvozovat konkrétní závěry," řekl ministr novinářům na místě neštěstí.

Společnost Explosia vyrábí výbušniny a střeliva. Firma existuje od roku 1920, od roku 2002 ji stoprocentně vlastní stát.

V říjnu 2018 v areálu Explosie zničila exploze málo používaný mostek. Výbuch nikoho nezranil. Nehoda mírně omezila provoz firmy, společnost za ni dostala později pokutu od báňského úřadu.

V dubnu 2011 se v Explosii stala závažná nehoda s oběťmi na životech. Výbuch tehdy zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl perunit, trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

zan, kop, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme