Dva popálení z výbuchu v Explosii jsou stále ve velmi vážném stavu. Příčiny nehody nejsou známé

Dva pracovníci zranění při páteční nehodě v pardubické Explosii zůstávají ve velmi vážném stavu. Požár a následný výbuch zranil čtyři zaměstnance, jeden z nich o víkendu následkům vážných popálenin podlehl. Nehodu vyšetřují i kriminalisté pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Praha/Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní brána Explosie | Foto: Honza Ptáček

Dva zranění jsou ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Mluvčí nemocnice podle Radiožurnálu uvedla, že oba muži jsou dál ve velmi vážném stavu a v umělém spánku. Třetího muže v pátek převezli z nemocnice v Hradci Králové do popáleninového centra Fakultní nemocnice v Brně. Bez dalších podrobností to potvrdil mluvčí brněnské nemocnice.

Požár v pardubické Explosii: jeden z těžce zraněných ve vinohradské nemocnici zemřel

Číst článek

Dál pokračuje i vyšetřování příčin nehody. Mluvčí Explosie Martin Vencl uvedl, že o možném odškodnění se bude jednat až po ukončení vyšetřování. „V současné době jejich rodinám nabízíme jakoukoliv pomoc, kterou aktuálně potřebují, ať už psychologickou, nebo organizační. Co se týče případného odškodnění, budeme je řešit, až bude vyšetřování uzavřeno,“ řekl ČTK Vencl.

Požár vypukl v pátek v před půl osmou ráno v budově, kde se suší střelný prach. Poté následovala takzvaná deflagrace, menší forma výbuchu doprovázená tlakovou vlnou. Místo, kde exploze nastala, je zničené. Provozu společnosti ani výroby střelného prachu se exploze výrazně nedotkla.

Po požáru v Explosii zůstávají tři lidé v kritickém stavu. Další vážně zraněný je ve stabilizovaném stavu

Číst článek

Pro zjištění příčin výbuchu byly vytvořeny čtyři vyšetřovací komise: firmy, báňského úřadu, policie a hasičů. Policie se začala případem zabývat pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Při výbuchu v areálu firmy Explosia 20. dubna 2011 exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

Státní firma Explosia je výrobce výbušnin, existuje od roku 1920. Společnost loni zaměstnávala zhruba 700 lidí.

Josef Ženatý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme