Expolicista Kadlec odešel od soudu s podmínkou. Naboural dvě desítky aut pod vlivem alkoholu

Bývalý policista Karel Kadlec dostal za řízení v opilosti dvacetiměsíční podmínku se čtyřletým odkladem. Soud ho potrestal také čtyřletým zákazem řízení. Jde o souhrnný trest za dvě nehody. Kadlec také musí podle rozsudku zaplatit část škody na vozidlech ve výši 1,3 milionu. Zbytek peněz musí Česká kancelář pojistitelů vymáhat v civilním řízení. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu pro odvolání.

Praha (Aktualizováno: 11:07 29. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policista Karel Kadlec.

Bývalý policista Karel Kadlec. | Foto: Filip Jandourek

„Cílem trestu není obžalovaného zlikvidovat a potrestat jeho rodinu," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Iva Fialová.

První dopravní nehoda byl komplot, někdo mě sledoval. Tu druhou jsem prostě nezvládl a opil se, říká expolicista Kadlec

Číst článek

Upozornila, že se Kadlec snaží škodu nahradit. I proto uložila mírnější trest, než požadoval státní zástupce Michal Muravský. Ten chtěl pro Kadlece dvouletou podmínku a zákaz řízení na pět let.

Podle Muravského je Kadlecovo tvrzení o ztrátě paměti účelové. „Zejména když ho konfrontujeme se závěry znaleckých posudků," řekl žalobce.

Znalci uvedli, že Kadlec byl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání, jeho ovládací schopnosti byly podle lékařů sníženy jen mírně. „Co se týče trestu, je potřeba zohlednit nebezpečnost a závažnost jednání obžalovaného," dodal Muravský.

„Co se týká výroku o vině, souhlasíme se závěry pana státního zástupce," řekl v pátek Kadlecův obhájce.

Výpověď expolicisty podle něj není v rozporu se znaleckými posudky. Bývalý policista vypovídal tak, jak událost subjektivně vnímal, uvedl advokát. S návrhem státního zástupce souhlasil, pětiletý zákaz řízení by považoval za nepřiměřeně přísný.

Nehody expolicisty Kadlece

Bývalý policejní pedagog a důstojník Kadlec boural nejprve před dvěma lety v Praze Nuslích, a poté loni na Vinohradech.

Kadlec dopoledne 10. března 2015 neubrzdil na náměstí Bratří Synků svůj džíp a narazil do auta ženy, která před ním zastavila, aby dala přednost chodcům na přechodu. Poté ve snaze odjet naboural ještě auto asistenční služby.

Později mimo jiné uvedl, že spěchal na svou přednášku na policejní akademii. Přivolaná hlídka mu naměřila 1,48 promile v dechu. Odběr krve po převozu k lékaři odmítl, protože ho prý lékař urazil. Připustil sice, že si v noci před nehodou dal čtyři piva a dva panáky, za volant prý ale ráno usedl střízlivý.

Při cestě na soudní jednání, které se týkalo nehody v Nuslích, pak loni 12. dubna v pražské Šumavské ulici boural znovu. Vozidlo nebyl schopen bezpečně řídit a postupně naboural přes dvě desítky aut zaparkovaných po stranách vozovky. Do dalšího auta podle spisu naboural, když vjel do jednosměrky.

Opilý policista naboural v pražské Šumavské ulici loni v dubnu několik desítek zaparkovaných aut | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Policisté Kadlece dostihli v Máchově ulici, předtím stihl projet podle obžaloby ještě Šumavskou a Slovenskou ulici. Kadlec nejprve odmítl orientační dechovou zkoušku a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve.

Obžaloba uvádí, že v době činu měl v krvi nejméně 1,63 promile alkoholu. Výsledek podle spisu neovlivnily léky, které obžalovaný v té době užíval. Léky podle obžaloby neměly vliv na schopnost řídit auto a nevystupňovaly účinky alkoholu.

Kadlec uvedl, že se incident stal v době, kdy měl psychické problémy, které vznikly kvůli přepracování nebo rodinným problémům. Léky už neužívá a s alkoholem problém nemá.

Po nehodě v Nuslích byl Kadlec nejprve postaven mimo službu a odvolán z funkce na policejní akademii. Po nehodách na Vinohradech ho ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD propustil ze služebního poměru. Za loňskou srpnovou nehodu na křižovatce Korunní a Budečské ulice mu magistrát v přestupkovém řízení uložil pokutu a zákaz řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme