Export českých zbrojařských firem loni stoupl o víc než čtyři miliardy korun

Českým firmám obchodujícím ve zbrojním průmyslu se v zahraničí daří. Podle ministerstva obrany zvýšily v loňském roce svůj export o 4,2 miliardy korun. Letos se očekává další nárůst – podle předběžných odhadů o další dvě miliardy korun. Souhrnné údaje představilo na Žofínském fóru vedení ministerstva obrany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně (ilustrační foto)

Zbraně (ilustrační foto) | Foto: Lenka Krejcarová | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO není možné úspěch českých podniků jednoduše přičíst globálním trendům. Investice do vojenského vybavení totiž celosvětově spíš klesly.

„Lze hovořit o synergii dlouhodobého úsilí firem, oceňování technologické vyspělosti ze strany armád celého světa, ale snad i roli státní podpory, jež zde v systematické podobě tak dlouho chyběla,“ zdůraznil ministr.

Stropnický upozornil na to, že je nutné starat se o bezpečnost země právě podporou obranného průmyslu doma i v zahraničí. Je to podle něj cesta, jak posílit politickou pozici České republiky ve světě. „S nástupem agresivní politiky Ruské federace je nám vojenská hrozba prakticky na dosah,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Export českých zbrojařských firem loni stoupl o víc než čtyři miliardy korun

Na ministerstvu obrany vznikla nová sekce, která má vylepšovat spolupráci mezi armádou, úřadem a zbrojním průmyslem.

Resort obrany chce také vyšší rozpočet. Pro příští rok by to mělo být okolo 46 miliard korun. Stropnický ovšem řekl, že aby bylo možné armádu rozvíjet, potřebovala by více peněz.

„Až od 50 miliard může armáda růst. Čili my teď už jen doháníme finanční deficit z minulých let. A upřímně řečeno, ono to ani po nějakých výrazně větších tranších nejde, protože investování je zdlouhavý proces,“ vysvětlil.

Nutnost úzké spolupráce se spojenci připomněl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Základem je podle něj účast v kolektivní obraně a schopnost pomoc také přijmout. Zdůraznil, že v tomto směru má armáda poprvé za dobu platnosti zákona o ozbrojených silách připravenou ucelenou koncepci.

Zbrojaři chtějí zjednodušit legislativu

„Každý velký projekt je podstatný. Jestli to je víceúčelový vrtulník nebo dělo nebo obrněný transportér nebo radiolokátor MADR. To jsou všechno projekty, které jsou dneska velmi důležité pro armádu a pro udržení jejích schopností,“ přiblížil.

Lepší spolupráci mezi armádou a zbrojaři ocenil také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Dodal ale, že je nutné zjednodušit legislativu:

„Naprosto tam postrádám zdravý rozum. Přece není normální, jestliže mám ve Vlašimi továrnu a potřebuji tyto náboje koupit pro naše jednotky, abych to dělal přes prostředníka v Bruselu. To znamená, že zákon, podle kterého nemohu nakoupit, je špatně.“

Vývoz zbraní, obranného materiálu a souvisejících služeb byl loni v celkové hodnotě skoro 12 miliard korun. Letos by mohlo číslo být ještě o dvě miliardy korun vyšší.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme