Česko 5:0 Lotyšsko

Exposlanci ODS z takzvané kauzy trafik si podle obžaloby vydělali stovky tisíc i miliony

Exposlanec ODS Ivan Fuksa si podle žalobců vydělal po odchodu ze sněmovny deset milionů korun za jediný rok. Marek Šnajdr dostal za tři čtvrtě roku celkem zhruba půl milionu korun. Vyplývá to z obžaloby, která označuje jejich lukrativní místa ve státních firmách jako úplatek za složení poslaneckých mandátů. Radiožurnál má materiál k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

Exposlanci měli místa ve stáních firmách dostat za to, že před koncem roku 2012 složili své poslanecké mandáty. Díky tomu byla zachráněna tehdejší vláda Petra Nečase.

Expremiéra, jeho nynější ženu Janu Nečasovou a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka tak žalobci viní z uplácení.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obžalobou v kauze tzv. trafik se blíže seznámila analytička Českého rozhlasu Jana Klímová

„Podstata ani není o tom, nakolik to bylo lukrativní. Pro nás je podstata to, že prostě dostali slíbené, že se o ně někdo postará. Měli to prostě garantované,“ říká dozorující státní zástupce Rostislav Bajger.

Stíhání tří exposlanců za přijímání úplatku zastavil kvůli jejich imunitě už dříve Nejvyšší soud. Nyní jsou v roli svědků. Kromě Ivana Fuksy a Marka Šnajdra byl mezi nimi i Petr Tluchoř. Stejně jako ostatní už dříve odmítl, že by místa ve firmách byla úplatkem.

„Nikdy bych nevyměnil žádnou pozici za pozici tak silnou, jako je poslanecký mandát,“ uvedl Tluchoř.

Součástí obžaloby je vedle uplácení i daňový únik z luxusních darů, které dostávala od různých manažerů Jana Nečasová.

Soud pro Prahu 1 nechce řešit kauzy kolem Jany Nečasové. Požádal, aby mu byly odňaty

Číst článek

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme