Exposlanci Vondruškovi hrozí deset let za bití politických vězňů

Liberecký soud dnes po třiceti letech rozplétal případ bývalého vězeňského dozorce a komunistického exposlance Josefa Vondrušky. Podle obžaloby měl týrat v 70. letech ve věznici v libereckých Minkovicích politického vězně Jiřího Wolfa. Hlavní líčení u libereckého soudu doprovázely velké emoce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Vondruška a Jiří Wolf u soudu v Liberci

Josef Vondruška a Jiří Wolf u soudu v Liberci | Zdroj: ČTK

„Vy jste byl patrně jeden z těch, kdo ho mlátil, a vy se smějete během soudního líčení a smějete se i teď! Že vám není hanba,“ křičela na exposlance jedna z žen, která přišla k soudu podpořit Jiřího Wolfa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Liberce informuje zpravodajka Ivana Bernáthová

Bývalý politický vězeň a chartista Jiří Wolf si koncem 70. let odpykával v minkovické věznici trest za rozvracení republiky.

Wolf, který má dnes po letech vězení podlomené zdraví, u soudu řekl: „Nejhorší v Minkovicích bylo, když vás nutili polykat své vlastní výkaly, lízat podlahy nebo když vás věšeli. Vondruška se dopouštěl bití dost často, celý lágr ho znal.“

Bývalý vězeňský vychovatel a exposlanec za KSČM Josef Vondruška považuje celou obžalobu za absurdní. „Vzhledem k tomu, že jsem naprosto nevinen, nemohu celý případ hodnotit než jako uměle prodlužovanou politickou kauzu,“ řekl.

Nepochopitelné je podle Vondrušky to, že na něj bylo podáno trestní oznámení až po sedmnácti letech po sametové revoluci. „Pro bývalé odsouzené bylo hroznou urážkou, že bývalý ‚bachař‘ je členem parlamentu. Nic víc, nic míň,“ vyjádřil se Vondruška.

Vondruška byl poslancem již dvakrát

Jiří Wolf své počínání ale vysvětlil: „S Petrem Cibulkou jsme zjistili, že se stal tuplovaným poslancem už podruhé, což je neskutečná drzost. Místo toho, aby někam zalezl, ještě leze na veřejnost. Petr Cibulka tedy řekl: ‚Já to podám,‘ a já se připojil,“.

Bývalý chartista u soudu vypověděl, že ho kromě Josefa Vondrušky bili i ostatní dozorci a vychovatelé. Pokud se podle Wolfa teď někdo po třiceti letech ptá, kdo a kdy ho přesně mlátil, když si vězňové ani nemohli psát deník, bude se to složitě dokazovat.

Rozpory ve své výpovědi, kde jednou uváděl, že ho obžalovaný bil pendrekem a pak ne, zvlášť když Josef Vondruška zdůraznil, že jako vychovatel žádný pendrek ani neměl, jsou podle Jiřího Wolfa způsobeny obrovským stresem, který prožívá. Podle soudního znalce navíc trpí posttraumatickým syndromem z toho, co všechno ve věznici prožil.

Hlavní líčení skončilo a bude pokračovat 21. ledna.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme