Exposlanec ODS Šnajdr: Vzdám se části odškodného za vazbu, když se mi stát omluví

Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr nabídl před soudem ministerstvu spravedlnosti smír. Po státu chtěl původně čtyři miliony korun jako odškodnění za trestní stíhání v kauze údajných trafik. Je ale ochoten vzdát se tří milionů za údajnou morální újmu, když se mu veřejně omluví Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nebo stát. Pak by požadoval jen náklady na právníky nebo ušlý zisk v hodnotě milion korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr (vlevo) v doprovodu svého advokáta u Obvodního soudu pro Prahu 2 | Zdroj: ČTK

U soudu ale řekl, že v případě omluvy věří, že se s ministerstvem spravedlnosti domluví i na této částce.

„Faktické nesporné právní nároky mezi jednotlivými stranami, to znamená stranou naší a stranou státu, se významně přiblížily, takže jsem přesvědčen, že pokud bude vůle podanou ruku ke smíru přijmout, i v ostatních položkách velmi rychle nalezneme kompromis,“ řekl Šnajdr.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 odročil případ na 23. ledna. Do té doby se bude ministerstvo spravedlnosti rozmýšlet.

„S dnešní nabídkou smíru se musíme seznámit a teprve potom k tomu zaujmeme stanovisko,“ uvedla za resort Kateřina Hrochová.

Strany sporu také soudce vyzval, aby se hlásily, jestli o smíru jednají.

Soudí se i Tluchoř a Fuksa

Žalobci před dvěma lety obvinili tři exposlance ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, že se vzdali mandátu výměnou za slib lukrativních funkcí ve státních firmách, a umožnili tak schválit vládní daňový balíček.

Jejich stíhání ale s odvoláním na poslaneckou imunitu později zrušil Nejvyšší soud. Ve vazbě byli déle než měsíc.

Žalobu o odškodnění za stíhání podali vedle Šnajdra i Tluchoř a Fuksa. Případ Ivana Fuksy se začal řešit tento týden. Kdy se bude rozhodovat o žalobě Petra Tluchoře, zatím není jasné.

Kauza údajného podplacení tří poslanců vedla k pádu vlády Petra Nečase. Nečas a jeho současná manželka Jana Nečasová (Nagyová) jsou kvůli údajným trafikám pro exposlance obviněni.

Marek Šnajdr | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Simona Bartošová, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme