Exposlanec Škárka dostal za výroky o ‚zbytečných lidech‘ a ‚nevyvinutých zrůdách‘ roční podmínku

Roční podmínka se zkušební lhůtou na dva roky. Takový trest - zatím nepravomocně - vyměřila ve středu soudkyně Okresního soudu Plzeň-sever Jaroslavu Škárkovi. Expředsedu strany Věci veřejné a někdejšího poslance uznala vinným poslanci z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Škárka je pronesl na adresu nedonošených dětí, mentálně postižených či neziskových organizací.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanec Jaroslav Škárka na snímku z roku 2013 | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Škárkovi hrozilo až tříleté vězení. Na svůj veřejně přístupný profil na facebooku mimo jiné napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to „nevyvinuté zrůdy“.

Exposlanec Škárka půjde kvůli výroku o ‚nevyvinutých zrůdách‘ k soudu. Hrozí mu až tři roky ve vězení

Číst článek

U soudu vinu přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil.

Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. „Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout,“ uvedl. Proti rozsudku se hned odvolal, není tedy pravomocný.

‚Zbyteční lidé‘

„Zbyteční lidé – zbavme se jich. Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond ‚Nedoklubko‘, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy ‚se vejdou do dlaně‘. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ napsal mimo jiné loni 1. listopadu Škárka na facebook.

Vyzval také, aby se stát „probral a zbavil se zbytečných lidí“. „Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protežováni. Zbavme se zbytečných.“

Policie navrhla obžalovat exposlance Škárku. Napsal, že nedonošené děti jsou ‚nevyvinuté zrůdy‘

Číst článek

Za své výroky se později omluvil. Rozeslal prohlášení do médií a omluvil se i Nedoklubku.

Smazal profil na facebooku, jeho jednání ho ale připravilo o práci u vězeňské služby, kde pracoval pět let. Skončil s prací vychovatele odsouzených v plzeňské věznici, po dohodě podal výpověď. Věznice se od jeho stanoviska distancovala. Minulý týden ukončil Škárka delší pracovní neschopnost a je zatím bez práce.

Soudkyně Iveta Zítková už ve věci rozhodla dříve trestním příkazem, Škárka ale s rozhodnutím nesouhlasil, a proto se ve středu konalo veřejné soudní jednání. K vynesenému rozsudku se Škárka odmítl vyjádřit.

Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest ještě o tři měsíce delší, obhajoba naopak navrhovala - i s ohledem na svobodu slova - zproštění obžaloby, byť připustila, že článek byl napsaný vulgárně, velmi nevhodnou formou. Obhájce ale zároveň uvedl, že nebylo Škárkovým úmyslem nějak rozdělovat společnost.

„Domnívám se, že i když máme zaručené právo svobody slova, že i to právo svobody slova má své mantinely. A jsem přesvědčená, že bylo provedenými důkazy jednoznačně prokázáno, že pan Škárka svým jednáním z těch mantinelů vybočil,“ řekla soudkyně. Zároveň připustila, že dosud netrestaný Škárka byl sám částečně potrestán ztrátou práce a tím, že stanul před soudem.

Vadí mu inkluze

Škárka uznal, že „expresivnější forma“ jeho projevu byla možná až za hranou, měla ale vybudit občany z letargie a upozornit na sociální problémy nedonošených dětí, inkluze či neziskových organizací. Své názory ale nepovažuje za trestné.

Citoval i z naučného slovníku z roku 1976, který slovo „zrůda“, které použil, vysvětluje jako plod postižený malformacemi, nevyvinutý. „Tedy nevidím důvod, proč by slovo zrůda jako terminus technicus mělo být trestné,“ řekl.

Textem chtěl prý otevřít otázku, kde je hranice, kdy je plod, který se narodí „na hranici potratu“, ještě životaschopný. Nesouhlasně se vyjádřil i k zařazování například vážně mentálně postižených dětí do běžné školní výuky.

„Lituji té formy, té opravdu lituji, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím,“ řekl u soudu Škárka. Zdůraznil i to, že je vystudovaný pedagog a odborník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme