Exposlanec Wolf bude před soudem znovu dokazovat, že dotaci z MŽP nezneužil

Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf bude znovu před soudem dokazovat, že se svou manželkou nezneužili jedenáctimilionovou dotaci z ministerstva životního prostředí. Prvoinstanční soud v Ostravě se případem zabýval zkraje letošního roku. A podle něho manželé Wolfovi peníze zneužili. Ti se pak odvolali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exposlanec Petr Wolf s manželkou Hanou u ostravského krajského soudu | Zdroj: ČTK

„Je to zcela běžný kriminální delikt. Zastáváme jednoznačné stanovisko, že o žádný politický proces se nejedná,“ prohlásil letos v lednu ostravský soudce Miroslav Mucha.

Exposlance ČSSD a Petra Wolfa, který v roce 2008 přeběhnul a začal podporovat tehdejší vládu Mirka Topolánka, odsoudil na pět let nepodmíněně. Jeho manželku pak k podmínce. Wolfovi se ale hned po rozsudku odvolali.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nevyjasněnou kauzu exposlance Wolfa se zajímal redaktor Petr Sehnoutka

„Ostravská inkvizice se projevila ve všech důsledcích. Jako mám někde utíkat? No tak půjdu do vězení…“ reagoval Wolf.

V nadcházejícím týdnu tak Vrchní soud v Olomouci bude znovu řešit, jestli Wolfovi dotaci opravdu zneužili.

Jejich firma UT 2002 zažádala v roce 2005 Ministerstvo životního prostředí o dvě dotace v programu na podporu vědy a výzkumu. Že s poskytnutými miliony nebylo vše v pořádku, na to už v roce 2006 upozornil Nejvyšší kontrolní úřad:

„Z tohoto dokladu není možné ověřit, zda tyto cesty souvisely s projektem, zda byly nutné a jaký byl konkrétní přínos každé cesty pro řešení projektu. Vyúčtování cest nadto obsahovalo nesrovnalosti, například více celodenních cest stejného pracovníka v jednom dnu na různá místa ve stejném čase.“

V žádosti o dotaci se Petr Wolf zaštítil i několika univerzitami, které ale podle soudu o spolupráci nevěděly.

Petr Wolf se cítí nevinný, například proto, že za jeho výzkumem stojí patent na směs pro výrobu pryžových výrobků. Dnes se k případu už ale zjevně vyjadřovat nechce. Dodnes tak třeba ještě nevysvětlil, proč platil statisíce firmě se sídlem v Rusku za studii, jejíž znění v té době bylo k dispozici na oficiálních stránkách Evropské komise.

Ministerstvo životního prostředí se hájí, že po zjištění kontrolního úřadu s Wolfem ukončilo spolupráci. Jenže v té době už většinu peněz vyplatilo a zpět žádné nikdy nepožadovalo.

Andrea Čánová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme