Exposlanec Wolf žalobu z dotačního podvodu odmítá

U Krajského soudu v Ostravě dnes začal proces s bývalým poslancem Petrem Wolfem. Spolu se svou manželkou měl spáchat dotační podvod přesahující 11 miliónů korun. Někdejší politik od začátku vyšetřování svou vinu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U ostravského krajského soudu začalo 8. června hlavní líčení s bývalým poslancem ČSSD Petrem Wolfem, který je obžalovaný z dotačního podvodu | Zdroj: ČTK

Více než hodinu dnes přednášel státní zástupce u ostravského soudu žalobu v kauze Wolf. Bývalého poslance a jeho ženu viní z dotačního podvodu. Z ministerstva životního prostředí měli neoprávněně vylákat jedenáct miliónů korun na dvě odborné studie.

Proces měl nečekaný začátek: obžalovaný Wolf ještě před vstupem do jednací síně novinářům řekl, ať si informace o případu zjistí z trestního spisu, jako to udělal jejich kolega. Narážel na článek v Mladé frontě Dnes.

Soudce Miroslav Mucha v jednací síni kategoricky popřel únik informací ze spisu. Jeho slova potvrdila i Lucie Böhmová z Krajského soudu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Böhmová odmítá únik informací ze spisu.mp3

„Do trestního spisu nikdo nenahlížel, byl celou dobu v kanceláři předsedy senátu k nastudování. Obžaloba byla doručena pouze zákonem stanoveným osobám: obžalovaným, jejich obhájcům a poškozené osobě, kterou je Česká republika ministerstvem životního prostředí.“

Podle obžaloby uváděli manželé Wolfovi v žádosti o dotace nepravdivé údaje, například jména akademiků, kteří později vypověděli, že na dílech nepracovali, nebo že spolupráci odmítli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Wolf odmítá obžalobu z dotačního podvodu.mp3

Státní zástupce prohlásil, že obžalovaní finance zneužili na proplácení služebních cest, nebo na pobyt v aquaparku.

Obžalovaný Petr Wolf nařčení odmítá a žalobu považuje za vykonstruovanou:

„Řekl jsem a opakuji: absolutně se necítím vinen a dále se již k tomu nechci vyjadřovat. Pokud se k tomu vyjadřovat budu, tak ne nyní, ale možná v průběhu procesu a na každý pád po ukončení procesu.“

Státní zástupce Dušan Táborský je však přesvědčený, že má dost důkazů k tomu, aby prokázal vinu bývalého poslance. Prostřednictvím své firmy, kde byl jednatelem on sám nebo jeho žena, měl neoprávněně získat dotace na sofistikovaně znějící projekty:

„Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem“ a „Výzkum využití a zpracování pryže a pneumatik“ (red. zkráceno).

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová před soudem s Petrem Wolfem v Ranním Radiožurnálu.mp3

Podle žalobce Dušana Táborského nejde o žádné vědecké dílo, ale o kompilát různých zpráv, které se dají jednoduše stáhnout z internetu.

„V případě pana obviněného docenta Wolfa se jednalo zhruba o 11 milionů. Z toho jeho manželka se podílí zhruba dvěma miliony korun,“ rozvedl Táborský. Vyšetřovací spis měl podle něj 37 svazků v rozsahu přes 9 tisíc stránek.

Petr Wolf se nechce ke své obžalobě vyjadřovat | Foto: ČTK

Podle obžaloby měl Petr Wolf přesvědčit ministerstvo i tím, že se zaštítil třemi univerzitami, aby vzbudil prestižní akademický dojem.

Bývalý poslanec Petr Wolf obvinění striktně odmítá od počátku. Když ho sněmovna vydala policii k trestnímu stíhání, Radiožurnálu řekl, že je připravený se bránit a dokázat, že žádný trestný čin nespáchal.

Andrea Čánová, Michal Šenk, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme