Topolánek se rozhodl, že chce kandidovat na prezidenta. Shání podporu v Parlamentu

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek v neděli odpoledne oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta. Pro úspěšnou nominaci ale musí do úterý sehnat potřebný počet podpisů zákonodárců. Oporu hledá u senátorů hned několika politických klubů, jelikož chce být nestranickým kandidátem.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 19:22 5. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek ve studiu Českého rozhlasu Plus v květnu 2016. | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,“ citoval Blesk.cz někdejšího předsedu vlády.

Kandidovat se rozhodl kvůli spojenectví Zemana s Babišem a vývoji situace po sněmovních volbách.

Pro úspěšnou nominaci však bude potřebovat podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. České televizi následně potvrdil, že do boje o Hrad vstoupí, pokud se mu podaří sehnat potřebný počet podpisů senátorů.

Podle posledních informací podporu hledá v pěti klubech – včetně ODS. Chce se stát nestranickým kandidátem. Potřebné podpisy ale ještě nemá. Podrobnosti chce oznámit v úterý, kdy je nutné přihlášky odevzdat.

Informace o možné Topolánkově kandidatuře se v médiích objevily v minulých dnech. Podle nich by jeho nominaci mohli podepsat právě senátoři ODS, mezi něž kdysi patřil. „Na takto položenou otázku musím, odpovědět, že NE,“ uvedl již dříve Topolánek v textové zprávě na dotaz, zda je pravdivá informace, že zvažuje kandidaturu, a to s podporou senátorů ODS. Na pozdější žádosti o upřesnění svého vyjádření už nereagoval.

Vážný kandidát, shodují se lídři pravice

„Do prezidentské funkce volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničněpolitickým rozhledem,“ napsal Fiala. Topolánka považuje za vážného kandidáta, zda ho ale ODS ve volbě podpoří, Fiala neuvedl. Oficiální postoj k prezidentské volbě chce ODS představit počátkem nadcházejícího týdne.

Kalousek Topolánkovu kandidaturu uvítal. „Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady Evropské unie, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají,“ řekl Kalousek.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme