Topolánek se rozhodl, že chce kandidovat na prezidenta. Shání podporu v Parlamentu

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek v neděli odpoledne oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta. Pro úspěšnou nominaci ale musí do úterý sehnat potřebný počet podpisů zákonodárců. Oporu hledá u senátorů hned několika politických klubů, jelikož chce být nestranickým kandidátem.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 19:22 5. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek ve studiu Českého rozhlasu Plus v květnu 2016. | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,“ citoval Blesk.cz někdejšího předsedu vlády.

Kandidovat se rozhodl kvůli spojenectví Zemana s Babišem a vývoji situace po sněmovních volbách.

Pro úspěšnou nominaci však bude potřebovat podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. České televizi následně potvrdil, že do boje o Hrad vstoupí, pokud se mu podaří sehnat potřebný počet podpisů senátorů.

Podle posledních informací podporu hledá v pěti klubech – včetně ODS. Chce se stát nestranickým kandidátem. Potřebné podpisy ale ještě nemá. Podrobnosti chce oznámit v úterý, kdy je nutné přihlášky odevzdat.

Informace o možné Topolánkově kandidatuře se v médiích objevily v minulých dnech. Podle nich by jeho nominaci mohli podepsat právě senátoři ODS, mezi něž kdysi patřil. „Na takto položenou otázku musím, odpovědět, že NE,“ uvedl již dříve Topolánek v textové zprávě na dotaz, zda je pravdivá informace, že zvažuje kandidaturu, a to s podporou senátorů ODS. Na pozdější žádosti o upřesnění svého vyjádření už nereagoval.

Vážný kandidát, shodují se lídři pravice

„Do prezidentské funkce volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničněpolitickým rozhledem,“ napsal Fiala. Topolánka považuje za vážného kandidáta, zda ho ale ODS ve volbě podpoří, Fiala neuvedl. Oficiální postoj k prezidentské volbě chce ODS představit počátkem nadcházejícího týdne.

Kalousek Topolánkovu kandidaturu uvítal. „Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady Evropské unie, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají,“ řekl Kalousek.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme