Expremiér Nečas poděkoval dozorcům za slušné chování a zkritizoval policii

Už několik hodin jsou na svobodě tři obvinění v kauze policejního zásahu v nejvyšších patrech politiky. Celu vazební věznice dnes opustili bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová, někdejší šéf vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a dřívější ministerský náměstek Roman Boček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě propustili 19. července z vazební věznice Janu Nagyovou. Přijel si pro ni expremiér Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Krajský soud v Ostravě vyhověl jejich stížnosti. Odpoledne se k nim přidal i vojenský zpravodajec Jan Pohůnek, který si sice stížnost nepodal, ale o jeho propuštění rozhodl žalobce. Reakce politiků na soudní verdikt na sebe nedaly dlouho čekat.

Vyjádření expremiéra Petra Nečase bylo velmi emotivní, protože jeho se dnešní propouštění na svobodu osobně týkalo. Pro Janu Nagyovou přijel přímo před brány ostravské vazební věznice.

„Soud potvrdil má slova, že vazba v tuto chvíli byla již jednoznačně nátlakovým prostředkem státních zástupců. Chtěl bych poděkovat členům vězeňské služby za slušné a korektní chování, které je v konfrontaci s neuvěřitelným chováním policie,“ hodnotí Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na propuštění tří obviněných zaznamenal Martin Drtina

Podle místopředsedy ODS a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka přišlo propuštění pozdě.

„Krajský soud pravděpodobně řekl, že pominuly vazební důvody. To znamená, že naprosto zpochybnil rozhodování okresního soudu a tím pádem to rozhodnutí přichází pozdě. Jestliže pominuly vazební důvody, tak to bylo v minulosti a měli být propuštěni na svobodu dříve,“ tvrdí Blažek.

Ostravský krajský soud přitom zdůraznil, že dnešní rozhodnutí neznamená, že by senát ostravského soudu rozhodl chybně a obviněné do vazby neměl brát.

Mezi verdikty je časový odstup, během kterého žalobci doplnili výslechy svědků do té míry, že obvinění už nemají koho ovlivňovat.

Všichni obvinění v kauze Nagyová jsou na svobodě, jako poslední z vazby vyšel Jan Pohůnek

Číst článek

S kritikou postupu žalobců přišla i TOP 09.

„Jestliže nezávislý soud vyhověl stížnosti na vazbu, tak je zřejmé, že by se někdo odpovědný měl zamyslet, zda žalobci neohrozili důvěru veřejnosti v nestranný a odborný výkon,“ říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Opozice zatím kritizovala hlavně dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu, který dva exposlance vyňal z pravomoci trestního řízení. Dnes na propuštění z vazby reagovala neutrálně.

„Nezávislý soud rozhodl, že vazební důvody netrvají, a jediný komentář, který je k tomu možný, je, že je potřeba to respektovat. My ani nemáme podrobné informace ze spisů, abychom tuto věc mohli posoudit,“ vyjádřil se senátor za ČSSD Jiří Dienstbier.

Martin Drtina, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme