Expremiér Nečas poprvé usedne na lavici obžalovaných. Za 'trafiky' mu hrozí šest roků vězení

K soudu míří poprvé v roli obžalovaného někdejší český předseda vlády. Petr Nečas, jeho někdejší šéfka kabinetu Jana (Nagyová) Nečasová a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček čelí obžalobě v kauze takzvaných poslaneckých trafik. Případ se týká údajného podplacení tří zákonodárců novými funkcemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu | Foto: Filip Jandourek

„Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přijetí a kdo proti. Návrh zákona byl schválen,“ oznámila v listopadu 2012 tehdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS výsledek hlasování o takzvaném daňovém balíčku.

Schválit ho umožnili jeho tři kritici z ODS, kteří se před hlasováním vzdali funkcí poslanců. Odstoupil Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza ‚poslaneckých trafik'. Expremiér Nečas poprvé na lavici obžalovaných. Hrozí mu šest let vězení. Případ sleduje Veronika Hlaváčová

Šnajdr pak nastoupil do státní firmy Čepro, Fuksa do Českého Aeroholdingu a Tluchoř dostal nabídku na práci v ČEZu.

Všechny tři později policie zadržela kvůli možnému uplácení funkcemi. Nejvyšší soud ale následně rozhodl, že je nejde trestně stíhat kvůli takzvané poslanecké indemnitě.

K soudu se tak nyní dostávají jen ti, kteří měli posty nabízet. Poprvé usedne na lavici obžalovaných i někdejší premiér a šéf ODS Petr Nečas, kterého hájí právník Josef Lžičař. „Naprosto se distancuje od podsouvání, že chtěl někoho uplácet,“ uvedl Lžičař.

Státní zástupce Martin Brzobohatý obžaloval také bývalou šéfku Nečasova kabinetu Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a někdejšího vysoce postaveného úředníka Romana Bočka.

Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

„Obžaloba byla podána na zločin podplacení. Některým poslancům byly nabídnuty osobní výhody za jednání, kterým docílí toho, že daňový balíček projde. Pan Boček se účastnil některých jednání, působil jako prostředník při schůzkách a při nabídkách, které ve svém důsledku tvoří to vytýkané jednání,“ upřesnil Brzobohatý.

Všichni tři obžalovaní vinu popírají. Jana Nečasová čelí obžalobě také kvůli krácení daní. Daň údajně neodvedla z luxusních dárků, mimo jiné kabelek nebo šperků.

Detaily z obžaloby. Státní zástupci proti Nečasovi vytáhli i Berlusconiho

Číst článek

Někdejšímu premiérovi Petru Nečasovi a bývalému náměstkovi ministr zemědělství Romanu Bočkovi hrozí až šestileté tresty vězení. Jana Nečasová by mohla strávit za mřížemi až osm let.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme