Expremiér Paroubek trvá na omluvě

Vedení ODS by se mělo omluvit bývalé vládě za aféru s odposlechy. Prohlásil to v neděli v podvečer předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Reagoval tím na prohlášení nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké v České televizi. Ministr Nečas v reakci na Paroubkova slova uvedl, že situace má velmi snadné řešení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu | Foto: Miroslav Konvalina

Nejvyšší státní žalobkyně Renáta Vesecká řekla, že ministr vnitra Ivan Langer neměl v souvislosti s odposlechy pravdivé informace. Zároveň oznámila, že prostorové odposlechy nejsou umístěny ani v Poslanecké sněmovně, Českém rozhlase nebo na ministerstvu vnitra. Nevyloučila ale, že při prověřování případu někdo legálně odposloucháván je. Prověřování je podle ní vedeno podle zákona.

Paroubek má za to, že cílem aféry bylo zdiskreditovat bývalého premiéra a členy vlády, hlavně pak ministra vnitra Františka Bublana. Od kabinetu Mirka Topolánka očekává omluvu.

"Vláda pana Topolánka není schopna duchovně morálního vedení země, ba ani její běžné správy. Špičky ODS, její tři nejvyšší představitelé, pánové Topolánek, Nečas a Langer zcela selhali. Trvám na omluvě mně a celé bývalé vládě! Pokud těmto třem pánům ještě zbylo trošku cti a slušnosti v těle, měli by také odstoupit," zdůraznil Paroubek.

Ministr Nečas v reakci na Paroubkovo prohlášení uvedl, že tato situace má velmi snadné řešení: "Nechť jsou zveřejněny seznamy všech lidí, kteří byli v souvislosti s takzvanou Kubiceho aférou odposloucháváni - a především odposloucháváni s takzvaným únikem Kubiceho zprávy. V té chvíli bude mít česká veřejnost naprosto jasno!"

Vesecká totiž zdůraznila, že ohledně odposlechů, má pouze informace o trestním řízení. "Pokud se týká nějakých odposlechů zpravodajské techniky, nebo dokonce nelegálních odposlechů, tak tam státní zastupitelství není vůbec schopno zjistit takové informace a nemůže je ani kontrolovat," připomněla.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme