Topolánkovi pokuta za pozdní zřízení transparentního účtu nehrozí, oznámil dohledový úřad

Kandidát na prezidenta a bývalý premiér Mirek Topolánek pokutu kvůli transparentnímu účtu nedostane. Podle stanoviska Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran si konto zřídil a oznámil úředníkům včas.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek ve studiu Českého rozhlasu Plus v květnu 2016. | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

„Mirek Topolánek podnikl kroky ke zřízení volebního účtu bezprostředně poté, co oznámil kandidaturu,“ řekl Radiožurnálu člen úřadu Jan Outlý.

Expremiérovi hrozí až půlmilionová pokuta. Topolánek pozdě zaregistroval svůj transparentní účet

Číst článek

Máme za to, že v takových případech, kdy kandidát vstoupí do kampaně později až v průběhu kampaně, tak je na místě aplikovat pětidenní lhůtu analogicky k těm kandidátům, kteří si musí účet zřídit do pěti dnů od vyhlášení voleb,“doplnil.

Topolánkovi mohla hrozit sankce až půl milionu korun. Členové úřadu přitom nebyli jednotní v názoru, jestli si konto zřídil včas. Zákon v tom totiž není jasný.

Účet bývalého premiéra je transparentní od pátku. Ve stejný den na Úřad pro dohled dorazila žádost o jeho registraci. Kandidaturu oznámil Topolánek minulou neděli. Pětidenní lhůtu tak podle dohledového úřadu splnil.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme