Exprezdient Havel má sjednat schůzku premiéra s technaři

Prostřednictvím exprezidenta Václava Havla nabídli premiér Jiří Paroubek a ministr vnitra František Bublan jednání účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Tu v sobotu násilně rozehnala policie, při zákroku byly zraněny desítky na obou stranách. Zástupci technařů, demonstrantů a nájemce pozemku zatím schůzky s politiky odmítají. Podle nich jsou totiž dosavadní premiérovy a ministrovy komentáře incidentu vědomě nepravdivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solidaritu s demonstranty přišel vyjádřit Václav Havel | Foto: Josef Šmejkal

Podle Havla by se ale jednání stále ještě mohla uskutečnit. Politici by ale museli učinit vstřícné gesto, soudí exprezident.

Technaři dál žádají vysvětlení policie

Lidé budou v ulicích měst demonstrovat, dokud policie nevysvětlí svůj víkendový zásah proti technařům v Mlýnci na Tachovsku. Radiožurnálu to řekl jeden z organizátorů demonstrací David Čermák. Proti zhruba pěti tisícům účastníků CzechTeku zasáhla o víkendu tisícovka policistů: "Budou pokračovat do té doby, než získáme vyjádření policie, než se celá situace vysvětlí a vyřeší. Pomoc politiků je zajímavá, hlavně jde o důkazy - dostat důkazy na správná místa."

Demonstrace proti víkendovému zásahu policie na technoparty probíhala i v Plzni Kolem 50 mladých lidí se ve stylu hapeningu s hudební aparaturou sešlo v Mlýnské strouze. Protestovat chtějí každé odpoledne až do pátku. Protest proti víkendovému postupu policie v Mlýnci vyjádřilo v Brně několik stovek převážně mladých lidí. Soustrast napadeným při zásahu policie proti technoparty CzechTek vslovilo několik desítek lidí na Václavském náměstí v Praze. Svíčku u sochy sv. Václava tam zapálila i zpěvačka Lucie Bílá. A na pražském Strahově i dnes zní techno. Řada převážně zahraničních účastníků technoparty zůstala na prostranství před strahovskými vysokoškolskými kolejemi. Na místě stojí desítky jejich dodávek a karavanů.

O zásahu bude jednat senátní výbor pro lidská práva

Předseda Senátu Přemysl Sobotka se kvůli policejní akci sešel s Davidem Čermákem, jedním z organizátorů demonstrací proti zákroku policie. Sobotka slíbil, že zásah prověří výbor pro lidská práva. Při policejním zákroku v Mlýnci na Tachovsku byly zraněny desítky účastníků party i policistů. Sobotka pak oznámil, že požádá o vysvětlení víkendového zásahu policie také premiéra a ministra vnitra. "Dostal jsem do ruky nájemní smlouvu a z ní jasně vyplývá, že ze strany organizátorů CzechTeku nedošlo k žádnému porušení této dohody. Budu žádat o vysvětlení premiéra a ministra vnitra, následně to prodiskutujeme ve výboru pro lidská práva v Senátu. Se závěrem bude seznámena veřejnost," vyjádřil se po setkání s Čermákem Sobotka.

ODS chce společné jednání

ODS vyzve prezidenta Klause ke společnému jednání o řešení vzniklé krize a vyzývá ke společnému jednání a postupu i předsedy stran vládní koalice Stanislava Grosse, Pavla Němce a Miroslava Kalouska. ODS se chce domluvit na parlamentním řešení vzniklé krize a zvážit zřízení vyšetřovací komise, která by posoudila přiměřenost zásahu policie na Tachovsku a vyjasnila míru politické odpovědnosti premiéra Paroubka a ministra Bublana.

Lucie Bílé zapaluje svíčku při pietním aktu za zraněné na technoparty | Foto: ČTK

Premiér: Policie se pouze bránila

Předseda vlády Jiří Paroubek v Lidových novinách kritizoval technaře. Jádro příznivců technohudby podle něj tvoří "posedlí lidé s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojení", kteří "provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnosti". Policie se jejich útokům na technoparty CzechTek pouze bránila, uvedl Paroubek v Lidových novinách.

Premiér odmítá, aby někdo policejní zásah srovnával s listopadovým útokem SNB proti studentům. "Je to v podstatě urážka našich občanů, kteří v listopadu 89 vyšli do ulic s ušlechtilým lidským poselstvím, a každá analogie se současnou zběsilostí mladých anarchistů je naprosto nekorektní a účelová." Paroubek se v Lidových novinách i ohradil proti politické kampani, kterou podle něj vede ODS a přidávají se k ní i někteří novináři. "Současná hysterická reakce pravicové opozice, včetně některých novinářů, vzbuzuje úžas, kam až může vést odmítání politické spoluzodpovědnosti za udržování každodenní, všední demokracie a pokoje v této zemi," míní Jiří Paroubek.

Milan Kopp, Marie Matúšů, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme