Exšéf berounských strážníků odpouštěl pokuty policistům. U soudu dostal podmínku, ale odvolal se

Soud odsoudil bývalého velitele berounské městské policie Pavla Nováka za odpouštění pokut policistům k trestu odnětí svobody na dva roky s tříletou podmínkou. Dalších 17 strážníků se podle soudce nedopustilo trestného činu. Rozsudek není pravomocný, právní zástupce Nováka se u soudu odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie Beroun | Foto: Petr Kološ

Podle soudce Aleše Grombíře nesl největší vinu právě velitel, který zavedl systém takzvané plachty, kam strážníci měli zapisovat veškeré projednávané přestupky. "Není možné, aby strážníci byli zcela zproštěni viny, pokud byl velitel odsouzen," odůvodnil rozsudek soudce.

Za zahlazování přestupků policistů v Berouně potrestal soud bývalého šéfa strážníků

Číst článek

Odpouštění pokut se obžalovaní dopouštěli například v případě, kdy civilnímu autu nasadili takzvanou botičku. Když zjistili, že řidičem je policista nebo příslušník jiných bezpečnostních sborů, přestupek úmyslně neřešili.

Podle některých šlo o selhání systému. Podle zákona o přestupcích se totiž přestupky lidí podléhajících vojenské kázeňské pravomoci projednávají podle zvláštních předpisů, v tomto případě jako kázeňský přestupek, který má řešit nadřízený policisty.

Strážníkům hrozilo až pět let

Podle obhajoby strážníci splnili veškeré povinnosti tak, jak se po nich požadovalo, a důkazy pro to, že přestupky cíleně odpouštěli policistům, nejsou jednoznačné. Svědci například dodatečně měnili své výpovědi.

Obžalovaní s výjimkou Nováka odmítli v červenci vypovídat, řada z nich ale už dříve přečetla prohlášení. U soudu nevypovídali ani ve čtvrtek, mluvil pouze jeden z bývalých řadových strážníků, nyní velitel berounské městské policie Alexandr Scherber. Ten u soudu popsal kroky, které vedení městské policie přijalo, aby se podobné případy nestávaly.

Podle soudce se 17 strážníků, kteří byli obžalovaní spolu s Novákem, nedopustilo trestného činu. Jejich případy soud předá městskému úřadu, jelikož se podle soudce mohli dopustit přestupku. Rozsudek není pravomocný, právní zástupce Nováka se u soudu odvolal. Zástupci dalších strážníků se odvolání vzdali. Státní zástupce se k odvolání nevyjádřil.

Za zneužití pravomoci úřední osoby bylo obžalováno 18 lidí, hrozil jim až pětiletý trest. První rozsudek padl již loni 28. července, státní zástupce i odsouzený Novák se ale proti rozsudku odvolali. Případ tak řešil pražský krajský soud, který rozsudek z loňského roku zrušil a vrátil ho berounskému soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme