Exšéf kriminalistického ústavu zůstane zatím bez trestu. Případ má vyřešit ministerstvo vnitra, řekl soud

Případ bývalého šéfa Kriminalistického ústavu Pavla Koláře, který čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli dopravní nehodě podřízeného, by mělo řešit ministerstvo vnitra. Podle rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 sice Kolářovo jednání znaky přečinu naplnilo, nebylo by ale na místě uložit mu trest. Vnitro by mělo posoudit, zda se jedná o kárné provinění. Žalobce s usnesením nesouhlasí, podal proti němu stížnost, případem se proto bude zabývat ještě odvolací pražský městský soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář. | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Kolář podle obžaloby dostatečně neprošetřil dopravní nehodu svého tehdejšího náměstka Marka Kotrlého, která se stala v lednu 2015. V září stejného roku řízení o nehodě odložil a loni v lednu zcela zastavil, aniž by kroky řádně odůvodnil. Podle spisu vedl Kolář správní řízení úmyslně tak, aby Kotrlého vyvinil.

Exšéf ústavu soudu řekl, že si pochybení uvědomuje. Popřel však, že by konal úmyslně tak, aby se jeho podřízený potrestání vyhnul.

Naivně jsem chtěl rozhodnout spravedlivě, hájí se obžalovaný exšéf kriminalistického ústavu

Číst článek

"Je jednoznačně prokázáno, že zákonné znaky přečinu byly po subjektivní stránce naplněny. Mám však za to, že vzhledem k okolnostem činu a osobnosti obžalovaného není na místě použít trestní represi. Za dostatečné považuji, aby byla věc postoupena ministerstvu vnitra, které zváží, zda je skutek třeba posoudit jako kárné provinění," odůvodnila své rozhodnutí soudkyně Pavla Hájková.

Dodala, že Kolář je odborník vysokých kvalit, který se podílel na objasnění mnoha kriminálních případů. "Je to také jeho první selhání na pozici úřední osoby," řekla.

Neprovedl dokazování, tvrdí žalobce

Státní zástupce Jiří Zdražil však trvá na tom, aby soud uznal Koláře vinným. Ve své závěrečné řeči poukázal na to, že Kolář věděl o tom, že situace ohledně nehody není jednoznačná a i přes to neprovedl řádné dokazování. Navrhl, aby soud exšéfovi zakázal na tři roky vykonávat funkce, ve kterých by mohl vést a rozhodovat správní řízení.

Kotrlý v lednu 2015 vjel v Praze do křižovatky a naboural jiné auto. Policii tvrdil, že měl zelenou, podle vyšetřovatelů jel na červenou. Případ měl řešit Kolář, ale řidič, jehož vůz Kotrlý naboural, si opakovaně stěžoval na jeho nečinnost, kvůli níž nechtěla pojišťovna proplatit škodu na autě.

Bývalý šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář (vpravo) u soudu | Foto: Martin Svozílek

Případem se kvůli stížnostem na průtahy začalo zabývat policejní prezidium, ale mezitím uplynula podle ministerstva vnitra lhůta pro projednání věci. Kotrlý tak již za nehodu být potrestán nemůže.

Kolář dva měsíce poté, co se jeho postupem začalo zabývat vedení policie, požádal o převedení na nižší pozici. Popíral ale, že z čela ústavu odstoupil právě kvůli zmíněné kauze. Kotrlý na podzim 2015 boural znovu, tentokrát ale uznal vinu. Byl potrestán snížením platu.

Podle soudkyně mohla být druhá nehoda motivací pro to, aby Kolář řízení prodlužoval a posléze zastavil. "Kdyby se skutkový stav zjistil, a Kotrlému by hrozilo potrestání za dva skutky, bylo by toto potrestání mnohem výraznější," řekla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme