Exšéf NKÚ František Dohnal žaluje sněmovnu. Kvůli nevrácené pokutě

Bývalý šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal podal dvě žaloby na Poslaneckou sněmovnu. Požaduje vrácení 50tisícové pokuty, kterou musel zaplatit za to, že nevydal podklady umožňující audit hospodaření jeho úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal u soudu | Foto: Filip Jandourek

Soud později rozhodl, že Dohnal pokutu platit nemusí, a vrátil věc k novému projednání. Sněmovna ovšem částku nevrátila a navíc nedodržela zákonnou třicetidenní lhůtu. Dohnalův advokát proto připojil ještě žalobu na ochranu proti nečinnosti správního orgánu.

Kontrolní výbor sněmovny zahájil koncem roku 2010 prověrku hospodaření NKÚ s majetkem státu a žádal Dohnala o spolupráci při kontrole. Poslanci po něm chtěli předložit nezbytné dokumenty.

Dohnal spolupracovat odmítl, a to i přesto, že za stejný postoj dostal předtím pokutu ve výši 50 tisíc korun. Namítal, že by prověrka narušila nezávislost úřadu. Obával se prý politických vlivů a kontrolní výbor obviňoval ze zaujatosti. Soudy mu ale nedaly za pravdu.

Kvůli pravomocnému verdiktu pak musel Dohnal odejít z čela Nejvyššího kontrolního úřadu. Mandát by mu za normálních okolností vypršel až v roce 2014.

Dohnal se ocitl před soudem také kvůli využívání údajně nepřiměřeně luxusního bydlení za peníze státu. V listopadu ho obvodní soud už potřetí osvobodil, státní zástupce se ale opět odvolal.

Jakub Šídlo, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme