Exšéf poslanců ODS Marek Benda opět uhájil mandát díky kroužkům od voličů

Občanský demokrat Marek Benda, který od svých 21 let pracuje v politice, nakonec křeslo ve sněmovně uhájil. Přestože na pražské kandidátce ODS figuroval až na desátém, v podstatě nevolitelném místě, dokázal nemožné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec ODS Marek Benda

Poslanec ODS Marek Benda | Zdroj: ČTK

Čtyřiačtyřicetiletému Bendovi pomohla i vlastní kampaň za zhruba 200 tisíc korun, ve které vyzýval voliče, aby ho kroužkovali.

Preferenční hlasy ho tak z desátého místa posunuly v kandidátce až na čtvrtou pozici. Ta jako poslední zajistila v Praze ODS místo ve sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za cestou Marka Bendy z nevolitelného místa na kandidátce do sněmovny se ohlíží Alžběta Havlová

Benda získal přes 5300 přednostních hlasů. V podstatě se mu povedl podobný úspěch jako v posledních sněmovních volbách v roce 2010, kdy kandidoval až ze 17. místa.

Marek Benda studoval matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kterou ale kvůli revolučním událostem nedokončil. Kvůli práci v politice nedodělal ani pozdější studia filosofie.

V roce 2008 absolvoval magisterské studium práv na Západočeské univerzitě v Plzni. Získal tam i titul doktora práv, diplom ale kvůli známé aféře s „rychlodoktory" nepřevzal a titul neužívá.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Do sněmovny se kromě Marka Bendy vrátí třeba předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka, KSČM Vojtěch Filip a TOP 09 Karel Schwarzenberg a také předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Poslancem zůstane bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i jeho stranický kolega a exministr zdravotnictví Leoš Heger. Stejně zůstává poslancem bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a jeho stranický kolega z ministerstva dopravy Zbyněk Stanjura. Poslanci budou nadále i bývalí ministři spravedlnosti z ODS Jiří Pospíšil a Pavel Blažek.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme