Exšéf pražských strážníků Kotrouš se u soudu přiznal k přijetí peněz

Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš se u soudu přiznal, že převzal peníze od majitele autoservisu. Šlo o zakázku na údržbu vozového parku strážníků. U soudu Kotrouš řekl, že ho k tomu vedla finanční tíseň, do které se dostala jeho rodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exšéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš u soudu | Zdroj: ČTK

U soudu se dnes dopoledne Vladimír Kotrouš přiznal k přijetí 150 tisíc korun. Tvrdí ale, že nešlo o úplatek.

Kotrouš se fakticky přiznal k podvodu. Protože majiteli autoservisu, který měl spravovat vozový park a člun městské policie, sliboval podle jeho slov něco, co nemohl splnit. A za to měl loni inkasovat 150 tisíc korun. Vedla ho k tomu prý finanční tíseň jeho rodiny. Manželce se nedařilo v podnikání, jedna z jeho tří dcer promovala a byla v té době těhotná. Kotrouš uznal, že to byla hloupost, a vyjádřil k tomu upřímnou lítost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s bývalým ředitelem pražské městské policie Kotroušem sleduje Martin Drtina

„Ano, převzal jsem od pana Jíši finanční hotovost za dohodu, že mu pomohu v případném pokračování spolupráce či výběrovém řízení, i když jsem dopředu věděl, že toto nemohu splnit. S odstupem doby vím, že jsem udělal velikou hloupost, že na celou situaci doplácí má rodina,“ uvedl Kotrouš.

Obžaloba ale viní Kotrouše kvůli úplatku přes milion korun. Policie ho zatkla loni v listopadu i s penězi v autě.

Kotrouš měl podle obžaloby chtít peníze pravidelně. Autoservis Josefa Jíši ho tak měl odměňovat za to, že mu dohodil údržbu aut strážníků a že na tyto služby nevypíše nové výběrové řízení. Ve spisu jsou i odposlechy z restaurace, kde si měl Kotrouš s Jíšou podmínky další spolupráce domlouvat.

Podle informací České televize by se měl navíc Kotrouš zpovídat i z nákupu předražených nožů. Vedení policie prý nakoupilo přes dva tisíce kapesních nožů za více než šest milionů korun. Obvyklá cena je ale přitom poloviční.

Všechna ostatní obvinění však Kotrouš odmítá. Popřel, že by měl převzít 200 tisíc korun, i přesto, že na jeho kalhotách se našla chemikálie, kterou byly tyto bankovky označeny. Toto částečné přiznání by mu přesto mohlo pomoci. Za úplatek je totiž vyšší trest než za podvod.

Státní zástupkyně Jana Hercegová na začátku procesu odmítla spekulovat o možném překvalifikování Kotroušova činu:

„Pan obžalovaný má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Takže pokud se přiznal pouze k jednomu skutku, je to jeho právo. Já se s tím také v závěrečné řeči vypořádám.“

Místo šéfa městské policie v Praze stále neobsazeno

Bývalému šéfovi strážníků hrozí až 12 let za mřížemi. Jeho místo v čele městské policie zůstává i dál neobsazeno poté, co primátor Svoboda zrušil konkurz na jeho nástupce. Řízením strážníků je už několik měsíců pověřen Ludvík Klema.

Po Kotroušově výslechu soudce jednání odročil. Proces bude pokračovat do konce týdne, postupně budou vyslýcháni jednotliví svědci včetně pražského primátora Svobody. Rozsudek by měl padnout v pátek.

Martin Drtina, Tereza Bartůňková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme