Exsoudce Knotek odsouzený za úplatky je na svobodě. Nejvyšší soud nařídil jeho okamžité propuštění

Exsoudce Josef Knotek, původně odsouzený na 5,5 roku za korupci, je na svobodě. Nejvyšší soud ve středu rozhodoval o dovolání bývalého litoměřického soudce a nařídil jeho okamžité propuštění z výkonu trestu. Knotek si pravomocný rozsudek vyslechl v roce 2015.

BRNO (Aktualizováno: 17:26 28. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Knotek u okresního soudu v Mělníku v roce 2007 | Zdroj: Profimedia

"Soud nařídil jeho okamžité propuštění z výkonu trestu s tím, že rozsudek zrušil," potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Knotkův advokát Pavel Polák. Důvody rozhodnutí však nezná. "Nemohu vám k tomu nic říct, protože písemné rozhodnutí ještě nemáme," uvedl obhájce.

Nejvyšší soud odmítl propuštění Knotka komentovat, potvrdil jen, že o jeho dovolání rozhodl. "Ve věci bylo rozhodnuto dne 26. 4. 2017. O tom jak bylo rozhodnuto, ani o dílčí informaci vztahující se k možnému propuštění či (ne)propuštění obviněného z věznice nemohu podávat informace dokud nebudou řádně s rozhodnutím a jeho odůvodněním seznámeni všichni účastníci řízení," napsal mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Trest si vyslechl i další soudce

Společně s Knotkem potrestal tříletou podmínkou nejdříve Okresní soud v Jičíně a po něm Krajský soud v Hradci Králové také dalšího litoměřického soudce Ladislava Jelínka, po pravomocném trestu oba přišli o talár. Soud je potrestal kvůli korupci a zneužití pravomoci úřední osoby.

Za peníze údajně ovlivňoval kauzy

Knotek podle detektivů za peníze ovlivnil několik kauz. Ve třech případech šlo podle obžaloby o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. V jediném případě, kde měl figurovat i Jelínek, se například dostal na svobodu muž odsouzený na 6 let za leasingové podvody, který si polovinu trestu odseděl ve vazbě. Soudci údajně urychlili podmíněné propuštění a odsouzený do vězení nemusel nastoupit. Knotek za to podle spisu dostat třicet tisíc korun, Jelínek lahev whisky. Soudy o Knotkovi a spol. rozhodovaly nadvakrát, první verdikt jičínského Krajský soud v Hradci Králové zrušil a nařídil nové projednání kauzy.

Knotek údajně za peníze ovlivnil několik kauz, Jelínek si měl v případě jedné nechat od kolegy slíbit láhev alkoholu. Dvouleté podmínky dostali zapisovatelka soudu Jiřina Šindelářová společně s Antonínem Kühnem a Antonínem Marčaníkem. Ti podle policie podpláceli. Jestli dovolání ruší rozsudek i nad někým z nich, není prozatím jasné.

„Podařilo se mu vytvořit korupční prostředí na Okresním soudě v Litoměřicích, čehož dostatečně využíval tím, že za snahu pomoci v souvislosti se soudními řízeními, si nechal buď slíbit, nebo přímo poskytnout finanční plnění. Je dále nutné připomenout, že ve své trestné činnosti pokračoval po delší dobu a jeho trestná činnosti byla ukončena pouze na základě policejního zásahu," napsal tehdy v rozsudku na Knotkovu adresu prvoinstanční soud.

Stěžovali si na odposlechy

Bývalý soudce s rozsudkem nesouhlasil a jeho advokát Polák práci soudu již v soudní síni kritizoval. „Stávající stav dokazování neumožňuje soudu spravedlivě rozhodnout," řekl tehdy. Obhajoba si stěžovala na nezákonné odposlechy, zpochybňovala také přidělení kauzy jičínskému soudu a soudci Theodoru Petryšínovi.

Jelínek si mezi tím vyslechl 2,5 letý trest za podvod. Za úplatky sliboval ovlivnění soudních řízení u kolegy Vlastimila Nedvěda, ale ve skutečnosti neměl v úmyslu tak učinit.

Nejvyšší soud nedávno propustil na svobodu i lobbistu Marka Dalíka odsouzeného na čtyři roky kvůli úplatkům při nákupu obrněných transportérů Pandur. Rozsudek nad někdejší pravou rukou Mirka Topolánka zrušil kvůli nesprávně zvolenému trestnímu zákonu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme