Aktivisté zablokovali vchod do budovy ministerstva pro místní rozvoj, požadují uhlíkovou neutralitu

Několik členů hnutí Extinction Rebellion zablokovalo v pátek před polednem vchod do ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Aktivisté požadují, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Ministerstvo je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik členů hnutí Extinction Rebellion zablokovalo před polednem vchod do ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Čtveřice aktivistů s transparentem „Rebelie pro život“ zablokovala svými těly vstup do budovy ministerstva přibližně v 11.50. Protest podle provázejí drobné slovní roztržky se zaměstnanci úřadu, kteří musí z budovy vycházet postranním vchodem do Pařížské ulice.

Aktivisté vyzývají vládu k tomu, aby začala jednat a adekvátně podpořila úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů.

Stojím za daty a za co nejméně alarmismu. Ale desetiletí se nic nedělo, říká český klimatolog v OSN

Číst článek

„Není nutné zcela přestat spalovat fosilní paliva. Musíme však dosáhnout uhlíkové neutrality, což předpokládá snížení celkových emisí o cca 75 procent, aby příroda začala zvládat likvidovat větší množství skleníkových plynů, než my sami vytváříme,“ uvedlo hnutí Extinction Rebellion v tiskové zprávě.

Uhelné elektrárny

Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a na rozsáhlé krajinné úpravy. Podle představ aktivistů by mělo jít o demokratická shromáždění se zastoupením všech skupin občanů.

„Tato shromáždění nezasažená politickými vlivy mají lepší možnost získat širokou podporu pro přijetí nepopulárních, ale potřebných dlouhodobých řešeních,“ uvedlo hnutí.

Významným zdrojem emisí z fosilních paliv jsou v Česku uhelné elektrárny. Útlumem těžby této suroviny i strukturou výroby energií se podle červencové rozhodnutí vlády bude zabývat zvláštní komise.

Orgán, který se poprvé sejde v pondělí, bude mít 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací. Zásadní výstupy by komise mohla předložit podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) koncem příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme