Zpráva o extremismu: ministerstvo popsalo chování teroristy Baldy, vyšetřuje 55 nenávistných činů

Za první tři měsíce letošního roku evidovala policie 55 nenávistně motivovaných trestných činů, o šest více než za stejné období loňského roku. Nejčastěji šlo o podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o projevech extremismu za 1. čtvrtletí roku 2019. Podrobněji se zpráva věnuje i procesu radikalizace jednotlivce a roli mediální manipulace na případu Josefa Baldy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednasedmdesátiletý sympatizant hnutí SPD Balda způsobil v roce 2017 nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, při nichž se podle expertů jen náhodou nikdo nezranil.

Jednasedmdesátiletý sympatizant hnutí SPD Balda způsobil v roce 2017 nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, při nichž se podle expertů jen náhodou nikdo nezranil. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zprávu na svém webu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Policie podle ní zaznamenala za první čtvrtletí nárůst u trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, meziročně o osm na 11 skutků. U podněcování k nenávisti přibyly oproti minulému roku čtyři skutky.

Nejvíce trestných činů evidovala policie v Praze a v Ústeckém kraji. Z celkového počtu byla objasněna skoro polovina skutků.

Vnitro: SPD dominovalo šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům

Číst článek

U nenávistně motivovaných skutků zaznamenali policisté za první čtvrtletí 41 stíhaných osob, meziročně o 12 více. Nejčastěji byli lidé stíháni kvůli podpoře a propagaci hnutí. Zpráva upozorňuje, že celkový počet stíhaných není prostým součtem hodnot. Obvinění totiž mohli páchat trestnou činnost například ve více krajích a v tom případě by byli započteni vícekrát.

Ve sledovaném období přibylo podle zprávy i akcí organizovaných nebo s významnou účastní politicky motivovaných extremistů - o 32 na 92 událostí. S pravicovými extremisty bylo spojeno 26, zbytek se týkal levicově orientovaného extremistického spektra.

Teroristický útok

Trestní řízení s Jaromírem Baldou, kterému Vrchní soud v Praze v dubnu potvrdil čtyřletý trest za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým činem, podrobně zmapovalo proces radikalizace jednotlivce. V něm sehrála významnou roli mediální manipulace, uvádí zpráva ministerstva.

Na východě Německa sílí pravicový extremismus, odhalil průzkum

Číst článek

Balda předloni pokácel dva stromy na koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků, při nichž se jen shodou náhod nikdo nezranil. Zpráva uvádí, že během soudního líčení vyšly prokazatelně najevo Baldovy vazby na hnutí SPD Tomia Okamury.

„Soudní senát v rozsudku jasně hovoří o manipulaci veřejně vystupujícími osobami, které využívají strachu a důvěřivosti osob, jako je Balda, ve svůj prospěch,“ píší experti.

Odpovědnost médií

Podle zprávy se v souvislosti s Baldovým řízením dostal do veřejné debaty o xenofobně zaměřených internetových médiích prvek odpovědnosti za šíření strachu a nenávisti.

„V dalších evropských zemích, které se potýkají s radikalizací prostřednictvím internetu dlouhodobě a mají konkrétní zkušenosti s terorismem, je tato debata daleko rozvinutější,“ uvádí zpráva.

Stále častěji se podle dokumentu hovoří o boji proti šíření nenávisti, dezinformací a konspiračních teorií. „Lze také pozorovat intenzivnější snahy velkých komerčních platforem zapojovat se do boje s těmito obsahy. Zapojována jsou i akademická pracoviště a civilní sektor,“ píše se ve zprávě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme