Extrémisté se chystají, na řadě je Karviná
V Česku hrozí po incidentu v Litvínově další občanské nepokoje. Podle dnešní zprávy Bezpečnostní informační služby se členové krajní pravice nyní spojili nad tématem ,sociálně nepřizpůsobiví občané'. Impulsem k dalším projevům extrémistů nemusí být podle BIS jen soužití s Romy, ale třeba přistěhovalci nebo bezdomovci.
Radiožurnálu to potvrdil mluvčí BIS Jan Šubrt: "Opustili témata jako jsou židé, homosexuálové, Třetí říše nebo Hitler. Přešli právě k tomu senzitivnímu společenskému tématu. A tady se právě ultranacionalisté z různých uskupení krajní pravice začínají sjednocovat a nalézat společnou řeč."
Podle zprávy domácí rozvědky může být impulsem dalších akcí příznivců ultrapravicových uskupení nejen soužití s Romy. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt Radiožurnálu řekl, že to příště mohou být přistěhovalci nebo třeba bezdomovci: "Radikálové chtějí nabízet svoje vlastní ,pseudořešení', například formou takzvané ochrany spořádaných občanů. Právě u těchto velmi citlivých společenských témat chtějí profitovat, sbírat body a vydávat se za spasitele, kteří jako jediní zbaví společnost tohoto problému. Je velmi pravděpodobné, že se akce a incidenty typu Litvínov budou opakovat a budou následovat další střety s policií."
Podle zprávy domácí rozvědky nemohou extrémisté demokracii v České republice ohrozit, ale nesmíme jejich počínání přehlížet. Dělnická strana už totiž ohlásila, že její příznivci plánují další pochod v Litvínově, ale i v jiných českých městech.
Jak vyřešit napjatou situaci v Litvínově, to je téměř jediné téma, kterým se v posledních dnech vedení města zabývá. Jeho největším úsilím je zabránit dalším nepokojům a pochodům, které ve městě organizuje extrémně pravicová Dělnická strana proti romské menšině žijící v sídlišti Janov. Jedním z konkrétních bodů řešení je integrovaný plán rozvoje města.
Na řešení situace v Litvínově se ptala severočeská reportérka Eva Pagová ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka při jeho návštěvě města
K nejtvrdší extrémní pravici se u nás hlásí 3 až 5 tisíc příznivců. Podle dnešní zprávy domácí rozvědky se jich ale na jedné akci shromáždí maximálně tisíc, říká mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt: "Jsou schopni se čas od času masivně zviditelnit, jsou schopni se poprat, hlasitě zakřičet. Ale je faktem, že základy, principy demokracie nemohou ohrozit, k tomu nemají dost síly a prostředků. Nicméně není možné před nimi zavírat oči, přecházet to mávnutím rukou. Demokracie se musí bránit. Vždycky když dojde k překročení zákona, je potřeba efektivně zasáhnout."
Romové se bojí a chtějí emigrovat
Romové v Moravskoslezském kraji už upozornili, že hrozí hromadná emigrace. Důvodem jsou obavy z nárůstu projevů extremismu po pondělních událostech v Litvínově. Sdružení Romů Severní Moravy proto napsalo otevřený dopis premiérovi Mirku Topolánkovi. Chtějí, aby jim vláda pomohla.
Výzva přišla v předvečer další demonstrace pravicových extremistů, která má být v sobotu v Karviné. Podle předsedy sdružení Milana Ference se Romové se obávají zvednutí vlny násilí: "Když vidíme, co se děje na jednom konci republiky, tak se člověk bojí, jestli něco podobného nebude i na jiném konci, kde je víc Romů, víc lokalit, kde mohou pochody extrémistů jít. Nálada je taková, že Romové začínají mít strach."
O rostoucím extrémismu a romské emigraci v podvečerním Radiofóru mluvili Karel Bačkovský z ministerstva vnitra a Klára Kalibová ze sdružení Tolerance. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!