Extremisté se radikalizují, varuje ministerstvo vnitra

Protesty extremistů během podzimního summitu NATO v Praze budou zřejmě radikálnější než při předloňském jednání Mezinárodního měnového fondu. Varuje před nimi výroční zpráva ministerstva vnitra o extremistických organizacích, kterou na svém posledním zasedání projednala Zemanova vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté | Foto: Jan Rosenauer

Extremistické skupiny se podle zprávy radikalizují už od zásahu Spojených států v Afghánistánu loni na podzim. Začínají se také více spojovat - to je především případ pravicových radikálů. Ti mají zájem proniknout i do oficiální politiky, což podle mluvčího vlády Libora Roučka dokládá například registrace Vlastenecké republikánské strany a Vlastenecké fronty u ministerstva vnitra. "Snažili se připravit i řadu společných akcí, společně připravili i několik koncertů těch pravicově extremistických skupin."

Za otevřeně fašistické považuje ministerstvo vnitra například organizaci Národní odpor, Hnutí národního sjednocení a Rytíře slunečního kruhu. Mezi nejradikálnější levicové skupiny řadí ministerstvo třeba Československou anarchistickou federaci a mezi neobolševické organizace třeba Komunistickou stranu Československa vedenou bývalým prominentem Miroslavem Štěpánem.

Pražský podzimní summit Severoatlantické aliance by měly podle zprávy provázet násilné akce v ulicích. "Nelze vyloučit, že dojde k radikalizaci pravicových i levicových extremistů a k cíleným výpadům příznivců obou těchto směrů jak proti NATO jako organizaci, tak také samozřejmě proti příslušnosti České republiky k NATO," uvedl mluvčí Rouček.

Na přípravách protestů i akcích samotných by se mohli podílet i zahraniční aktivisté, kteří mají s organizací nepokojů rozsáhlé zkušenosti.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme