Exzemanovec Jarošek se opět chce vyhnout vězení. Žádá o čtvrté přerušení trestu

Dostal šest let za daňové podvody, od roku 2012 si však odpykal zanedbatelnou část trestu. A zpět do vězení se lihovarník Vladislav Jarošek nechystá. Příští měsíc mu totiž doběhne již třetí přerušení trestu kvůli zdravotním potížím. U Krajského soudu v Brně již ale přistála další žádost o přerušení trestu. Jaroškovi nedávno zamítl již podruhé milost prezident Miloš Zeman, jehož jihomoravský podnikatel před několika lety hostil ve svém sklípku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Jarošek (vpravo) hostil prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře

Vladislav Jarošek (vpravo) hostil prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Repro YouTube.com

"Odsouzený požádal o přerušení výkonu trestu odnětí svobody ze zdravotních důvodů. Žádost soud obdržel 1. února 2017," potvrdila informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Pešková.

Soud Jaroškovi trest přerušil na půl roku kvůli vážným problémům se srdcem loni 7. září. Za mříže by se tak teoreticky měl vrátit 7. března.

Nepomohl ani sexuolog Uzel. Zeman odmítl milost pro 'svého' lihovarníka

Číst článek

Musí se vyjádřit komise

Jarošek nicméně podal další žádost o další přerušení výkonu trestu, a tak do doby, než o ní soud rozhodne, do vězení nemusí. Lékařskou zprávu nyní musí posoudit komise vězeňských lékařů, na základě jejich verdiktu pak soud rozhodne. "Dosud se tak ale nestalo," uvedla Pešková.

Vlivného jihomoravského podnikatele a zakladatele mutěnické buňky někdejší Strany práv občanů Zemanovci soudy v roce 2012 potrestaly za sedmdesátimilionový daňový podvod při denaturaci lihu. Před vězením se však tři čtvrtě roku skrýval na Slovensku, kde ho zadržela policie. Třikrát také úspěšně žádal o přerušení trestu.

Soud Jaroškovi za podvod ve výši 70 milionů korun uložil trest šest let vězení. Podnikatel se proti verdiktu odvolal, ale vrchní soud mu 6. listopadu 2012 trest potvrdil. Jaroškova firma v roce 2003 vyrobila téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu.
"Denaturační proces však nebyl úplný, společnost líh dostatečně neznehodnotila a měla z něj zaplatit spotřební daň. Podnikatel však líh do základu daně nezahrnul. Navíc uváděl, že dál z lihu vyráběl nemrznoucí směs Nemrazol," napsala v roce 2010 soudkyně Halina Černá.

Kvůli vyhýbání se vězení Jaroška obvinila policie. Loni v červnu se měl po přerušení trestu vrátit za mříže, ale neučinil tak. Místo toho ho kriminalisté našli v olomoucké nemocnici. Přes měsíc pak museli hlídkovat před jeho pokojem, protože lékař Jaroška jeho převoz do vězení nepovolil.

Za vyhýbání se ho nepotrestali

Lihovarník nakonec požádal o další přerušení trestu a nakonec uspěl. Vyhnul se také trestu za to, že nenastoupil do vězení. Soudy totiž rozhodly, že kvůli administrativní chybě ho nelze potrestat.

Sám lihovarník svoji kauzu dlouhodobě nekomentuje, loni časopisu Reportér řekl, že by ve vězení nepřežil kvůli vážné srdeční poruše. Aktuálně je prý na seznamu čekatelů na transplantaci srdce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme