Systém eŽádanek na testování opět funguje. Kvůli výpadku je lékaři či hygienici nemohli vystavovat

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19 po dnešním výpadku opět funguje. Problém se systémem byl podle informací týmu Chytré karantény vyřešen. Kvůli výpadku nemohli lékaři či hygienici žádanky vystavovat, odběry vzorků na odběrových místech ale fungovaly.

Praha (Aktualizováno: 12:39 18. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař či hygienici musí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

„Systém eŽádanek má teď centrální výpadek. Intenzivně to řešíme. V tuto chvíli nelze vystavit novou eŽádanku na odběr. Na odběrových místech budou lidé odebráni i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit,“ řekla dříve Radiožurnálu Lenka Svobodová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není jasné, jestli šlo o chybu, nebo kybernetický útok. „Není jisté, jestli jde o chybu, anebo jestli jde o kybernetický útok. Bohužel nemůžeme vyloučit ani tu druhou variantu. Kolegové na tom aktuálně velmi intenzivně pracují, aby ten systém obnovili,“ řekl dříve ministr ve sněmovně. Potvrdil, že lidé, které pošle lékař či hygiena na test, mohou přijít i bez žádanky.

Hygienici jsou na hranici svých kapacit, komunikace s nimi vázne, tvrdí šéf sdružení praktických lékařů

Číst článek

Lékař či hygienici musí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. V ní jsou zaneseny základní údaje a kontakty na testovaného, které se pak dál přenáší do systému, jenž sleduje pohyb vzorku z odběrového místa přes laboratoř až po výsledek testu.

Na odběrovém místě se ze seznamu žádanek, pokud systém funguje, ověří, jestli má příchozí nárok na test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, tedy jej na něj poslala hygiena nebo praktický lékař. Ostatní si musejí test zaplatit.

dto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme