F. Kozel odmítá účast v kauze soudce J. Berky

Náměstek vicepremiéra Petra Mareše František Kozel odmítá, že by byl zapleten do kauzy konkursního soudce Jiřího Berky. Policie Kozla a sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu podezírá, že chtěli ovlivňovat z pozice svých funkcí vyšetřování případu, ve kterém je Berka s dalšími čtyřmi muži obviněn ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Kozel | Foto: Petra Mášová

U Kozla a Šíšy policie našla dokumenty, které s kauzou souvisejí. Kozel ale zdůrazňuje, že neví, jak se k němu dostaly a jeho jediné spojení s celým případem je pouze to, že je zetěm jednoho z obviněných Petra Tuhého. "Můj vztah k celé kauze soudce Berky je pouze příbuzenský vztah k jednomu z obviněných, žádný jiný," zdůraznil Kozel.

U Kozla mimo jiné policie nalezla diskety, které se podle ní k Berkově případu vztahují. Kozel však dnes uvedl, že diskety nebyly jeho. Tuhý si u něj doma údajně jednou zapomněl igelitovou kosmetickou taštičku. "Vzal jsem mu ji do Prahy a schoval do trezoru," řekl Kozel. To, že v ní byly diskety, prý zjistil až při policejní prohlídce.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší zdůraznil, že může přihlížet pouze k tomu, co František Kozel uvede v rámci trestního řízení. Zatím ale policie Kozla nevyslechla: "Pan doktor Kozel zatím k věci nevypovídal. Pouze zatím probíhal úkon dokumentace materiálů, které byly v jeho kanceláři zajištěny. Jeho výpověď bude teprve následovat," uvedl pro Radiožurnál Dolejší.

Ústecký soudce Jiří Berka a čtyři další lidé byli před dvěma měsíci obviněni ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům společnosti ZKL Klášterec nad Ohří a Stavebního podniku Ralsko.

Jak tehdy Radiožurnálu řekla mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová, obvinění tyto podniky prakticky vytunelovali. "Podstatou trestné činnosti bylo, že organizovaná skupina záměrně odkupovala pohledávky společností, které si sama vytipovala, a poté je převáděla do konkurzu, přičemž i správce konkurzní podstaty i konkurzní soudce byli z této skupiny. Cíleným jednáním podniky rozprodali za podstatně nižší cenu, de facto je vytunelovali."

Soudce Berka byl už loni v dubnu obviněn také kvůli konkurzu Union banky.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme