‚Dupnout na krk.‘ Okresní soudy potrestaly muže a ženu za nenávistné komentáře proti novorozenci

„Je to odpad, má to v genech. Bude se jen dál množit, kolik takovej negr bude mít za 25 let potomků. Takže za mě dupnout na krk.“ „Nemá tady co dělat, já být porodník, mám za dopoledne plnej kýbl.“ To jsou dva nenávistné komentáře, které napsali Pavel Hrabák a Lada Vyskočilová pod fotku novorozence. A za které je potrestaly okresní soudy, uvedl týdeník Respekt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebooková stránka Zprávy.cz fotografii sdílela s komentářem, že „na tohle by byla adekvátní odpověď v podobě tří novorozených Janů Nováků“ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie se celým případem začala zabývat v prosinci 2017. Tehdy matka novorozeného Ibrahima našla fotku svého syna na facebookové stránce s názvem Zprávy.cz. Ta se původně jmenovala WeAreHereAtHome a šířila zejména nenávistný obsah.

,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie

Číst článek

Lucie Kara dala souhlas k pořízení snímku pro místní noviny, které tradičně o novorozených dětech informují. Facebooková stránka Zprávy.cz fotografii sdílela s komentářem, že „na tohle by byla adekvátní odpověď v podobě tří novorozených Janů Nováků“, píše týdeník Respekt.

Matka Ibrahima podala na policii v Třinci v prosinci trestní oznámení. Dva obviněné, Ladu Vyskočilovou a Pavla Hrabáka, nakonec shledaly soudy vinnými. Případ Lady Vyskočilové, která napsala komentář zmiňující „kýbl“, rozhodoval Okresní soud ve Vyškově. O případu Pavla Hrabáka pak Obvodní soud pro Prahu 6.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

„Pavel Hrabák byl uznán vinným přečinem podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod a byl pravomocně odsouzen k trestu obecně prospěšných prací ve výměře 100 hodin,“ citoval týdeník mluvčí soudu pro Prahu 6 Zuzanu Barochovou. Pravomocným se rozsudek stal před Vánoci.

Ladě Vyskočilové soud udělil jednoroční trest s podmínkou na čtyři roky. Žena pochází z Brna, pracovala jako předsedkyně společnosti pomáhající prostitutkám Rozkoš bez rizika, ale byla již více než desetkrát trestána, zejména za krádeže.

Další komentáře

Státní zastupitelství nenávistný trestný čin identifikovalo celkem u pěti facebookových komentátorů. Josef Karban z Plzeňského kraje k fotografii Ibrahima napsal komentář: „Okamžitě utopit.“ Před rokem Respektu vysvětlil, „že přišel večer z hospody, měl popito, viděl u fotky ty komentáře a strhlo ho to.“ Dále se policie zajímá o muže z Teplicka. Posledním stíhaným je další muž, který je dlouhodobě v zahraničí.

Lucie Kara mezitím se svým kurdským manželem a dětmi změnila bydliště. Přestěhovali se do většího města, kde jsou spokojenější. „Jsem ráda, že ti dva byli odsouzeni. Snad si díky tomu lidé budou víc uvědomovat, že není možné psát beztrestně nenávist vzbuzující komentáře. I když zatím se mi to tak nejeví, vidím, že v některých skupinách je toho pořád ještě dost,“ cituje ji týdeník.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme