Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Jak si ochránit facebook před slídily? Máme rychlý návod, ale úplné bezpečí nezajistí ani smazání profilu

I když si na facebooku dáváte na soukromí pozor, citlivé detaily mohou uniknout kvůli nepozornosti vašich přátel. Proto je dobré si účet maximálně zabezpečit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstranění účtu na facebooku. | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: facebook.com

Skandál kolem společnosti Cambridge Analytica opět připomněl, že pokud si chcete na internetu udržet alespoň nějaké soukromí, musíte být ve střehu. Firma v minulosti provozovala osobnostní kvíz, který si vyplnilo asi 270 tisíc lidí. Společnost skrze rozhraní pro vývojáře pak získala nejen jejich osobní údaje, ale také informace o zhruba 50 milionech dalších uživatelů, kteří byli s těmi původními propojení.

I když společnost Facebook již sdílení některých informací omezila, stále platí, že pokud někdo z vašich přátel z neopatrnosti zpřístupní svůj profil nějaké aplikaci, například hře, její provozovatelé se mohou dostat i k informacím o vás. V tom jim ale můžete zabránit, potřebné kroky najdete v následujícím videonávodu.

Na svém facebookovém profilu si v první řadě otevřete sekci s nastavením.

V sekci Aplikace, které používají ostatní, pak můžete vybrat, které informace o vás aplikace mohou získat.

Pokud o žádné hry a podobné aplikace nestojíte, můžete je zablokovat plošně.

Zmíněné kroky se ale týkají jen aplikací, ne toho, co o vás na síti zjistí ostatní uživatelé. V levém sloupci pak najdete i sekci Soukromí. Tady můžete například zakázat, aby ostatní viděli, s kým se přátelíte. Také můžete nastavit, aby všechny vaše příspěvky byly automaticky jen pro přátele a omylem vám tak něco neuteklo na veřejnost.

A podobně rovněž můžete ostatním zakázat, aby vás označili na fotkách, které na síť nahrají. Případné nelichotivé snímky z firemního večírku se tak nebudou na síti automaticky objevovat po vyhledání vašeho jména.

Zmíněnými kroky je možné vystavené informace na facebooku trochu zkrotit, úplné anonymity ale nedosáhnete. V krajním případě můžete celý svůj profil smazat. Jistotu, že síť opravdu odstraní všechny vaše informace, ale nemáte.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme