Facka, faux paus, fraška, parodie. Návštěva Sobotky na Hradě očima deníků a zpravodajských serverů

Čtvrteční konfrontací prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Pražském hradě vyvrcholila dávná nevraživost obou politiků a byla trapným a bizarním divadlem v přímém přenosu, píší páteční deníky a zpravodajské servery. Prezident podle titulků novin Sobotku ponížil, vyřadil ze hry, odstřelil. Podle komentátorů se Zeman zachoval nedůstojně, arogantně, s pro něj typickou pomstychtivostí, přičemž Sobotka mu svým nejasným postojem ohledně podání, nepodání demise nahrál na smeč.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České deníky hodnotí setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě. | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

„Nevraživost, která začala v roce 2003, kdy Sobotka patřil k těm, kteří Zemana nepodpořili v prezidentské volbě, dosáhla vrcholu," uvedla v titulním článku Mladá fronta Dnes (MfD) s titulkem Facka od Zemana. Komentátor deníku poznamenal, že prezident premiérovi nikdy nezapomněl zradu z prezidentské volby a Sobotka zase sotvakdy spolkne čtyři roky starý lánský puč.

„Když se k tomu přidá dramaticky odlišné osobnostní založení obou mužů, je z toho absurdní divadlo jako včerejší demise, nedemise na Hradě, z níž bylo divákům trapně snad víc než oběma aktérům této smutné podívané," uvedl.

Roztržka před kamerami. Sobotka chtěl nejprve jednat, Zeman vyžadoval hned demisi

Číst článek

Sobotka si podle autora sám naběhl, když ohlášenou demisi odložil, a Zeman zase neunesl váhu role hlavy státu a chová se jako „arogantní pistolník". „Země v zajetí chaotického slabocha a mstivého starce," uzavírá komentář MfD.

„Prezident v přímém přenosu opakovaně ponižoval premiéra. Trapně muselo být i tomu, kdo k premiérovi nechová žádné sympatie. Není pochyb, že Bohuslav Sobotka si o knokaut řekl sám," napsal autor úvodního sloupku Lidových novin.

„Miloš Zeman je svými hyperbolami a invektivami pověstný, tvoří značnou část jeho popularity. Ale dělat při setkání státníků z korektního Sobotky hlupáčka? Prezident se otáčí zády a odchází, zatímco premiér mu vážně odpovídá? V prostorách Pražského hradu i nepřátelé ‚elitářských politiků' očekávají jistou míru noblesy a důstojnosti, i oni mohou cítit, že hospodské chování je zde za hranou," píší Lidové noviny.

Následně začal mluvit Zeman. Sekretariát ho prý informoval o tom,že pan premiér chce přijet na Hrad podat demisi. Popřál tedy Sobotkovi hodně štěstí a pohody do života. | Zdroj: ČTK

Komentátor Práva míní, že fraška na Hradě odhalila karty ústavních aktérů. Zeman se podle něj na Sobotkovu demisi musel těšit „jako capart na Vánoce". A ačkoliv většina ústavních právníků i politologů bude toho názoru, že s premiérem padá celá vláda, Zeman si může myslet opak a na jeho straně by mohlo být i veřejné mínění.

„Již jsme si zvykli, že je Zeman průkopníkem variant, jež by nás nenapadly ani v nejdivočejších snech. Jeho fantazii neradno podceňovat. Zvlášť když má za stěžejní cíl odstranit Sobotku. Naopak Babiš se mu v budoucnu coby spojenec může hodit," píše komentátor. Pro Sobotku je prý výhodné předat prezidentovi demisi až v momentě, kdy se začne rýsovat řešení založené na koaličním půdorysu, do kterého už Zeman nebude mít moc šancí zasáhnout.

Deník E15 vyšel v pátek s titulkem „Zeman odstřelil Sobotku", Blesk má titulek „Vzpoura proti Zemanovi v přímém přenosu", Hospodářské noviny zase v úvodním článku napsaly, že Zeman vyřadil Sobotku ze hry.

Předseda vlády ale s takovým entrée nepočítal. Když ho moderátor vyzval, aby učinil prohlášení, zůstal zaraženě koukat na prezidenta. | Zdroj: ČTK

„Špatná parodie na demisi vypadala jako historka z podsvětí," napsal server Aktuálně. Jeho komentátor si myslí, že dění na Hradě bylo divadlo nedůstojné vážnosti chvíle. „Česká politika poznala za poslední léta 'dno' na řadu různých způsobů, a tenhle patří mezi nejbizarnější," soudí.

Web Echo24 shrnul konflikt nejvyšších ústavních činitelů před televizními kamerami titulkem „Zeman nastražil past na Hradě. Sobotka se nedal. Faux pas na Hradě". Server info.cz zase přestřelku prezidenta a premiéra komentoval slovy, že Zeman chce sociální demokraty ponížit, deklasovat, zničit. „Druhý závěr zní: Zemanovi je ústava zcela ukradená. A za další: Zeman, pokud jde o politickou kulturu, dosáhl dalšího dna," míní komentátor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme