Factum Invenio: Volby by vyhrála ČSSD těsně před ODS

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Factum Invenio by volby do Poslanecké sněmovny vyhráli sociální demokraté - získali by 29 a půl procenta hlasů. ODS by skončila v těsném závěsu druhá, na ČSSD podle průzkumu ztrácí jeden a půl procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna | Foto: Tomáš Adamec

Třetí by skončili komunisté s 13 a půl procenty hlasů. Na čtvrté místo se posunula nová strana TOP 09, volilo by ji 11 a půl procenta lidí. Do sněmovny by se dostali ještě lidovci, kteří by získali šest a půl procenta hlasů.

V porovnání s červencovým průzkumem si pohoršila ODS asi o čtyři procenta. Přízeň ČSSD a KSČM zůstala zhruba na stejné úrovni. Výrazně si pak polepšila TOP 09.

Agentura dělala průzkum v době od 31. července do 5. srpna. Na otázky týkající se voleb odpovědělo 937 plnoletých Čechů.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ze začátku srpna ukazuje podobné výsledky - první by ve volbách skončila ČSSD s dvouprocentním náskokem na druhou ODS. Následovali by komunisté, TOP 09 a lidovci.

Se zveřejněním programu mnohé strany otálejí

Předvolební kampani politických stran zatím dominují spíše billboardy, mítinky a silná prohlášení. Se zveřejněním programu mnohé strany otálejí, a lidé tak budou mít jen asi měsíc a něco na to, aby se zorientovali v tom, komu vlastně dají hlas.

Čestnou výjimkou v tomto ohledu je mezi největšími stranami ČSSD, která úplný program zveřejnila už v červenci. Základní teze nastínila i KDU-ČSL. ODS prý s programem seznámí veřejnost příští týden, TOP 09 slibuje, že tak učiní 2. září.

Politolog Jan Kubáček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v podvečerním Radiofóru řekl, že z pohledu novodobé české politické tradice to je poměrně pozdě. Strany pro to ale podle něj mají několik argumentů.

"Jednak nechtějí příliš zorientované novináře, potažmo občany, kteří by se začali ptát, kteří by začali jednotlivé priority poměřovat v čase mezi jednotlivými politickými stranami a případně volat po svých argumentech a svých požadavcích."

"Zároveň nechtějí příliš odtajnit své karty i svým politickým konkurentům. Protože v minulosti platila zásada, že kdo přišel s programem dřív, byl za to bit. Mnohé politické strany se zkrátka obrátily proti němu, ´vytunelovaly´ jeho program, zpochybnily ho, a nepřicházely samy se žádnými tématy. Žily jenom z negace té konkurenční nabídky," uvedl Jan Kubáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Kubáček v Radiofóru o volebních programech stran

Marika Táborská, Petr Medek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme