Fajt neuspěl ve sporu se Zemanem. Soud jeho žalobu kvůli jmenování profesorů zamítl

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt neuspěl s žalobou na nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který ho nejmenoval profesorem. Rozsudek Městského soudu v Praze je pravomocný. Lze proti němu pouze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Fajt si verdikt soudu vyslechnout nepřišel. Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch ale po jednání řekl, že škola stížnost podá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Foto: Filip Jandourek

„Žalovaný (Miloš Zeman) nebyl ve věci nečinný," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Ivanka Havlíková.

Prorektor a expert na ústavní právo Gerloch argumentoval v pátek u soudu tím, že prezident jedná bez příslušné zákonné opory. Upozornil také na to, že pokud soud považuje za prezidentovo rozhodnutí dopis zaslaný ministryni školství, je takové rozhodnutí neplatné, protože by podle Ústavy ČR vyžadovalo spolupodpis premiéra.

S tím ale senát Havlíkové nesouhlasil, podle něj se podmínka kontrasignace týká jen pozitivního rozhodnutí prezidenta, a spolupodpis předsedy vlády by tak byl nutný, pouze pokud by Zeman kandidáta jmenoval.

Fajtova právnička Zuzana Bělinová zmínila, že prezident přišel až po lednovém odeslání dopisu ministryni s tím, že v únoru zahájil vlastní přezkumné řízení. Jeho kancléř se dotazoval univerzity například na to, kolik vědeckých monografií Fajt vydal.

„Prezident republiky není strojem na podpisy," reagoval právník Hradu Tomáš Rousek, podle nějž musí prezident podpis každého dokumentu podložit vlastní úvahou a může se k ní vrátit i zpětně.

Spor Fajta se Zemanem kvůli jmenování profesorů

Ředitel Národní galerie a kunsthistorik Jiří Fajt měl být už rok a půl profesorem. Loni v květnu se ale prezident Miloš Zeman rozhodl jeho jmenovací dekret nepodepsat.

Prezident nepodepsal Fajtův jmenovací dekret společně s dekretem fyzika Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Zdůvodnil to jejich vážnými prohřešky z minulosti. Fajt si htěl podle hlavy státu přičíst k platu část sponzorského daru od banky, která galerii podporuje.

Kunsthistorik označil prezidentovy argumenty za nepravdivé a manipulativní a podal na prezidenta celkem tři žaloby. K jeho správní žalobě se připojila i Karlova univerzita, kde Fajt vyučuje.

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

„Mně jde o bezprecedentní porušování akademických svobod, v každé demokratické společnosti toto musí být respektováno. V tomto případě je to svévolným chováním pana prezidenta flagrantně poškozováno,“ vysvětlil Fajt. K jeho nejmenování profesorem prý není důvod. O titul jako takový mu prý nejde.

„Titulů mám celou řadu, jsem dvakrát habilitovaný v Německu, v Čechách. Nepotřebuju další. Ale považuju to za určité završení vědecko-akademické kariéry a za uznání toho, co člověk učinil. V tom smyslu se o svoje práva budu hlásit," uvádí Fajt.

Jednu žalobu tedy soud v pátek zamítl, u dalších dvou zatím není naplánovaný termín jednání. „Obě žaloby se týkají dopisu prezidenta republiky, ve kterém oznamuje ministryni školství, že navržené kandidáty nejmenoval profesory. Jiří Fajt v jedné žalobě žádá soud, aby platnost tohoto dopisu, tedy rozhodnutí zrušil. Ve druhé žalobě pak chce, aby soud rozsudkem určil, že bylo nedoručení rozhodnutí nezákonné," upřesnila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Prezidenta zažalovali všichni tři nejmenovaní

Žaloby na prezidenta kvůli nejmenování profesorem podal i fyzik Ivan Ošťádal. Obě soud pravomocně zamítl. Ošťádal se bude bránit u Nejvyššího správního soudu. Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, kterému prezident jmenovací dekret také nepodepsal, nakonec žalobu na hlavu státu stáhl.

Akademik Ošťádal neuspěl s žalobou proti Zemanovi. Chtěl vysvětlit své nejmenování profesorem

Číst článek

Poprvé zasáhl prezident Miloš Zeman do jmenování profesorů v roce 2013. Výhrady měl k literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi. Kritizoval jeho transparent na pražském pochodu homosexuálů. Nakonec mu ale jmenovací dekret podepsal a samotný diplom mu předal tehdejší ministr školství Petr Fiala, dnes předseda ODS.

Při červencové besedě s lidmi na Vysočině prezident Miloš Zeman na bystřickém náměstí řekl, že byla chyba Putnovi dekret podepsat.

„Pan Putna si ho nezaslouží, pokládám ho za exhibicionistu. To byl začátek prezidentského období, byl jsem příliš měkký. Každý člověk dělá chyby. Dneska už bych to neudělal. A jako důkaz, že jsem tu chybu napravil, uvádím to, že jsem odmítl jmenovat tři vysokoškolské profesory,“ řekl Zeman.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt si verdikt soudu vyslechnout nepřišel. K soudu ale dorazil právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch (první zleva) | Foto: Filip Jandourek

ČTK, Anna Jadrná, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme