Rusko a další státy budou ovlivňovat volby v Česku, bojí se senátoři. Chtějí, aby to řešila vláda

Vláda by se měla pokusit zamezit předvolebním manipulacím šířeným prostřednictvím dezinformací, doporučují členové senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Obávají se hlavně ovlivňování blížících se voleb do Evropského parlamentu, jak vyplývá ze středečního usnesení výboru, které získal Radiožurnál.

Praha (Aktualizováno: 18:05 15. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„S odkazem na zprávy bezpečnostních služeb se znepokojením konstatujeme, že zprávy o dezinformačních operacích před volbami do ústavních institucí států a referendy konanými v členských státech Evropské unie a NATO s cílem zásadně ovlivnit jejich výsledek se objevují stále častěji a vyvolávají obavu o budoucnost zastupitelské demokracie v České republice a v dalších státech,“ uvádí usnesení senátního klubu.

Dokázal, že Rusko na nás útočí dezinformacemi. ‚Klíčovou roli hrají Zeman a Facebook,‘ říká analytik

Číst článek

Senátoři na středečním jednáním v souvislosti s jednáním o možném ovlivňování voleb vyslechli ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, který jako hlavní riziko v této oblasti označil Rusko. Do voleb by však podle něj mohly zasáhnout i jiné státy. „Úspěch, který Rusové dosáhli, může povzbudit i další země,“ řekl šéf BIS podle serveru týdeníku Respekt

Ze závěrečného usnesení výboru však vyplývá, že senátoři Rusko považují na největší riziko: „Výbor s odkazem na zprávy bezpečnostních služeb států NATO a Evropské unie konstatuje, že Ruská federace do úsilí oslabovat demokratické instituce členských států Evropské unie a NATO zapojuje soukromé subjekty i státní orgány.“

„Ruská federace zkouší ovlivňovat dění v Evropě všemi možnými způsoby, to už se dnes všeobecně ví, a to nejenom z českých zdrojů, ale i ze zdrojů v aliančních zemích NATO a také v Evropské unii," řekl Radiožurnálu šéf výboru Pavel Fischer (nez.).

‚Nejde jen o rozpočty‘

Vládě výbor doporučil, aby riziko možného ovlivnění voleb nepodcenila a věnovala se mu. „Aby přijala organizační a další opatření s cílem zamezit manipulativnímu ovlivňování volebních kampaní v České republice,“ uvedli senátoři.

„Nejde jenom o rozpočty, jde o to, aby to nezůstalo v gesci jednoho ministerstva, ale aby se na vládní úrovni tyto věci mezirezortně těsně koordinovaly mezi různými úřady. Jde nejenom o vládu práva, ale také o bezpečnost informačního prostoru, kterou je třeba posílit a koordinovaně v Evropské unii řešit,“ komentoval Fischer pro Radiožurnál doporučení.

„V prvé řadě je to určené pro předsedu vlády, protože on má exekutivní odpovědnost za to, že vláda nepodcení přípravu na Evropské volby z hlediska bezpečnosti informačního prostoru,“ dodal Fischer.

O návrhu senátorů nyní bude jednat celá horní komora, které ho předloží Fischer.   

Koudelka senátorům na středečním jednání například popsal, že Rusko do dezinformačních kampaní dává mnohem více peněz, například trollí farma v Petrohradu, která vytváří lživý obsah vůči řadě evropských zemí, loni dostala dvakrát více peněz. Kromě Koudelky vystoupil také Jakub Kalenský, který do řijna působil v týmu šéfky diplomacie Evropské Uunie Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou.

efa, ogo, tch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme