Přehled tisku: fake news, mimořádné sucho a podvody na internetu

Ve čtvrtečním tisku se například dočtete o tom, že Česká pošta čelí stále více problémům. Jedním z nich je i nedostatek zaměstnanců, píše týdeník Ekonom. Deník E15 si zase všímá toho, jak umělá inteligence dokáže vytvářet fake news. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Ekonom

Česká pošta řeší pořád víc problémů. Téma rozebírá nové vydání týdeníku Ekonom. Píše se v něm třeba o tom, že v některých oblastech pošta nestíhá dopisy nebo balíky doručovat každý den. V některých částech Prahy, středních Čech nebo v Ostravě doručovatelé chodí jen dvakrát nebo třikrát týdně.

Hlavním důvodem je nedostatek zaměstnanců. Lidé o práci pro Českou poštu nemají zájem kvůli dlouhodobě nízkým platům. Státní podnik na jejich zvýšení nemá dost peněz.

Nemoc České pošty? Pozdní doručování. Výzva je ve schránce, i když jsme doma

Číst článek

Mladá fronta DNES

Ministerstvo bude půjčovat obcím na bourání vybydlených domů. Píše o tom Mladá fronta DNES. Obce budou moct získat peníze v případech, kdy zbourání domu nařídí stavební úřad a soukromý vlastník domu demolici dlouho odkládá. Ministerstvo pro místní rozvoj samosprávám může půjčit v součtu až 100 milionů korun.

E15

Deník E15 si všímá toho, že umělá inteligence dokáže vytvářet takzvané fake news. Různé online programy dokážou třeba měnit obsah obrázků nebo videí a sloužit tak třeba propagandě. V roce 2022 mohlo být na internetu víc lživých informací než těch pravdivých. Vědci už ale vymýšlejí technologie, které budou umět roboty na vytváření lživých zpráv zastavit.

Hospodářské noviny

Letos by mohlo být mimořádné sucho. Podle Hospodářských novin je málo vody už teď. Průtoky v řekách jsou mnohem nižší, než je v květnu obvyklé. A klesají také hladiny podzemních vod. V příštích týdnech se navíc situace nezlepší, pořád bude teplo, a hlavně nemá moc pršet.

Podle novin se může stát, že letos bude ještě větší sucho než v letech 2015 a 2017. Problémy by mohli mít nejenom zemědělci nebo lidé, kteří používají vodu ze studny, ale také velké firmy. Těm hrozí, že budou muset kvůli nedostatku vody omezovat výrobu. Sucho by tak během jediného roku mohlo způsobit škody v řádu desítek miliard korun.

Deník

Klienti cestovních kanceláři budou při nákupu zájezdů už brzy podepisovat víc dokumentů než teď. Deník píše o tom, jak se kanceláře připravují na zavedení takzvaného GDPR, tedy přísnějších pravidel pro ochranu osobních údajů. Budou muset třeba klienty lépe poučit o tom, kdo bude moct získat jejich osobní údaje. Deník upozorňuje, že pořád neexistuje žádný prováděcí předpis, který by stanovoval, co nová pravidla znamenají v praxi. Cestovní kanceláře tak budou postupovat nejednotně podle doporučení svých advokátů.

STK přímo na silnici. Rakouští policisté mohou zkontrolovat stav vozidla na místě

Číst článek

Lidové noviny

Podvodů na internetu přibývá. Vyplývá to z policejních statistik, které mají k dispozici Lidové noviny. Loni policisté řešili přes 2400 podvodů spáchaných na internetu. Bylo to skoro třikrát víc než v roce 2011. Oběťmi podvodů jsou nejčastěji lidé, kteří se nechají okrást na falešném e-shopu nebo kteří špatně zacházejí třeba s bankovními daty.

Právo

Na technickou kontrolu možná budou lidi už brzy jezdit také do některých autoservisů. Píše o tom Právo. Novinku schválila vláda, teď ji projednávají poslanci. Klasické stanice technické kontroly jsou přetížené - je jich málo a řidiči tam často čekají i hodiny. Zákon teď provozovatelům autoservisů zakazuje, aby zároveň dělali taky povinné technické kontroly. A profesní komora STK chce, aby to tak zůstalo.

Zástupci autoservisů odmítají, že by nové pravomoci zneužívali. Provozovatelé stanic technické kontroly se podle nich bojí konkurence. Potřebné přístroje používané při kontrolách totiž má většina autorizovaných servisů - jejich vybavení je navíc podle Práva modernější než v případě STK.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme