Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku. Denně prověřuje na 20 podezření na koronavirus

Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku, nefungují tam počítače, potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). O situaci hovořil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry se to týká i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu. Nemocnice převáží akutní pacienty jinam. Jihomoravští záchranáři ráno zaznamenali pětiminutový výpadek telefonních linek.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 9:30 13. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno-Bohunice - heliport

Fakultní nemocnice Brno je cílem kybernetického útoku, nejdou tam počítače. | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Podle Žáry nadále funguje speciální tým, který vyjíždí na domácí odběry k pacientům s podezřením na koronavirus. Nemocnice denně shromažďuje odběry asi od 20 lidí. Od pondělí prováděla rozbory vzorků. „Nyní budeme odběry posílat do Ostravy,“ řekl Žára. Do Ostravy nemocnice vzorky posílala i předtím, než sama začala dělat analýzu.

Škody po kyberútoku na benešovskou nemocnici vyjdou kraj na 30 milionů. Částka není konečná

Číst článek

V nemocnici nejdou počítače a jsou zavřené ambulance. „Převážíme akutní pacienty do jiných nemocnic v Brně i v Jihomoravském kraji,“ uvedl Žára. Bližší informace k útoku zatím neměl. „Můžu potvrdit, že máme tu informaci. Jsme na místě a řešíme to. Nic bližšího ale v tuto chvíli nemáme,“ řekl ředitel kabinetu ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Robert Kahofer.

Chod v Dětské nemocnici se zcela nezastavil, ale situace se kvůli nefungujícím počítačům řeší papírově. Rodiče přicházející s dětmi dostávají upozornění, že budou čekat déle.

Primátorka Brna Markéta Vaňková řekla, že se obě městské nemocnice, a to Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří, připravují na přijetí pacientů z fakultní nemocnice, pokud bude jejich převoz potřeba.

Na situaci reaguje také Fakultní nemocnice u sv. Anny. „Stejně jako ostatní nemocnice v Brně a okolí přizpůsobuje této situaci svůj režim. Odložili jsme do odvolání všechny plánované operace včetně těch, které byly naplánovány dnes, a posílili jsme výrazně služby na vybraných odděleních a klinikách,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová řekla, že záchranáři o útoku na nemocnici ví. „Dotklo se nás to tak, že vozíme pacienty do jiných nemocnic,“ uvedla Bothová. Podle ní záchranka po sedmé hodině ráno zaznamenala asi pětiminutový výpadek telefonních linek. Zda to souvisí s útokem, to se neví.

„Zjišťujeme, co bylo příčinou. Výpadek se nám podařilo rychle vyřešit. I v době výpadku nám fungovaly záložní mobily a lidé se nám mohli s určitou prodlevou dovolat,“ řekla Bothová.

V Jihomoravském kraji byly do čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Dva lidé jsou v domácí karanténě, jedna žena leží v nemocnici na oddělení kliniky infekčních chorob. O čtvrtém nakaženém v kraji informoval v pátek ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme