Spor na Bulovce: ředitel kvůli podnikání zakázal přednostce přístup na kliniku, ta podala výpověď

Mezi vedením Fakultní nemocnice Bulovka a přednostkou tamní dermatovenerologické kliniky Janou Třešňák Hercogovou se rozhořel spor. Ředitel nemocnice Jan Kvaček tvrdí, že je lékařka ve střetu zájmů, protože podle něj vyváděla klinické studie do své soukromé praxe. Sama Hercogová nařčení odmítá a na protest podala výpověď.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček (vpravo) během otevření očkovacího centra na Hlavním nádraží. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přednostkou dermatovenerologické kliniky je profesorka Jana Třešňák Hercogová více než dvacet let a vedle toho – s přestávkami – ve stejném oboru soukromě podniká.

Novou praxi se sídlem v Praze 6 si otevřela začátkem února 2020, přičemž provozovnu má zhruba 500 metrů od Bulovky.

‚Ekonomicky lukrativní péče‘

V tom ale ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček vidí problém. „Paní profesorka se rozhodla otevřít si v těsné blízkosti nemocnice soukromou kliniku poskytující veškerou ekonomicky lukrativní péči, kterou poskytuje FNB, a to včetně biologické léčby nebo provádění klinických studií léků,“ tvrdí ředitel.

„V souvislosti s touto činností si snížila úvazek ve FNB na 0,4 a v nemocnici se vyskytovala jen občasně. Dle svědectví personálu si směřovala pacienty nemocnice do své kliniky a přesvědčovala k odchodu i část personálu.“

Hercogová oponuje, že nejde o soukromou kliniku, ale nestátní zdravotnické zařízení. „Poskytujeme zdravotní péči v oboru dermatovenerologie na základě smluv se zdravotními pojišťovnami. Soukromá centra poskytující biologickou léčbu a provádějící klinické studie má například i profesor Arenberger,“ zmínila bývalého ministra zdravotnictví za ANO a současného ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera.

Ten čelil kritice ohledně vyvádění klinických studií z nemocnice do své soukromé praxe.

Budova Bulovka Medical & Business Centre, ve které má Jana Třešňák Hercogová svou kliniku. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na Kvačkova slova o údajném směřování pacientů do své ordinace pak Hercogová reagovala, že „pacienti mají svobodnou volbu lékaře, nelze je nikam směrovat“.

„Náplní činnosti přednosty kliniky je výuka, výzkum a léčebně preventivní péče – proto jsem na Bulovce měla ambulanci jen dvě dopoledne týdně,“ pokračovala s tím, že loni provedla 366 vyšetření, o rok dříve 348. „Celkový počet vyšetření na kožní klinice je za rok zhruba 50 000, tedy počet mých vyšetření nedosahuje 1 % ze všech vyšetření. I kdyby teoreticky za mnou odešli všichni pacienti, nebylo by to vůbec znát.“

Odmítla i to, že by zaměstnance nemocnice přesvědčovala k odchodu. „O práci v mém soukromém zdravotnickém zařízení jsem jednala pouze s jednou kolegyní, která je na rodičovské dovolené,“ tvrdí lékařka, která ve své soukromé praxi drží podle obchodního rejstříku poloviční podíl.

48 dní ministra Arenbergera. ‚Hasil‘ nejasnosti kolem majetku, k odchodu ho prý přinutil mediální lynč

Číst článek

Zlom nastal zkraje tohoto léta, kdy vedení nemocnice podle Kvačka odebralo přednostce souhlas k podnikání a zároveň po ní chtělo, aby údajný střet zájmů vyřešila.

„Následně byla postavena na překážky a byl jí zakázán přístup na kliniku do té doby, dokud nevyřeší svůj střet zájmů,“ uvedl ředitel Bulovky.

Podle Hercogové výzva k řešení spočívala v tom, že ji ředitel nutil podepsat rezignaci z postu přednosty. „Poslal za mnou personálního náměstka a právníka Bulovky, kteří mi předali dopis ředitele s odvoláním souhlasu k vykonávání soukromé praxe, s příkazem vypnout okamžitě počítač a do večera vyklidit pracovnu,“ popsala.

„Situaci jsem vyřešila okamžitým podáním výpovědi, protože po 34 letech práce pro Bulovku, z toho 25 letech ve funkci přednostky, se takto ve slušných zemích k zaměstnancům nechová.“

Do sporu se vložil ministr

I tak ale v nemocnici dál působí. „Jsem jmenována přednostkou do 30. 6. 2024. Samotný ředitel mne odvolat nemůže a děkan mi sdělil, že to neudělá,“ řekla. „Podle nového Organizačního řádu Bulovky není přednosta zodpovědný za chod léčebně preventivní péče, tedy ji nemusí vykonávat.“

Pozice přednosty

Přednostu kliniky jmenuje ministr zdravotnictví po dohodě s ministrem školství na základě výběrového řízení na dobu určitou. Jana Třešňák Hercogová tvrdí, že byla jmenována přednostkou do konce června roku 2024. Nemocniční klinika spolupracuje s univerzitou a v jejích prostorách probíhá výuka a také vědecká práce. Ředitel Kvaček i proděkan Babjuk shodně uvedli, že Hercogová může být z postu přednostky odvolána se souhlasem děkana.

Přednosta kliniky spolupracuje s lékařskou fakultou, je tudíž zodpovědný za provádění praxí studentů. S odvoláním Hercogové tak musí souhlasit Vladimír Komárek, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Šéf Bulovky kvůli situaci svolal jednání za přítomnosti ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha. Ten se podle Kvačka postavil na jeho stranu a tvrdil, že takový střet zájmů je nepřijatelný.

Hercogová se podle svých slov jednání neúčastnila. Reagovala nicméně, zda „je obhajitelný střet zájmů profesora Arenbergera“. 

Ministerstvo uvedlo, že šéf resortu celý spor pouze moderoval. „Pan ministr byl pouze požádán ze strany ředitele Bulovky a děkana 2. lékařské fakulty o schůzku k této věci, na které byl informován o vzniklé situaci. Pan ministr do záležitosti nijak nezasahoval, pouze jednání mezi oběma stranami moderoval a pomohl jim nalézt shodu,“ reagovala na dotaz iROZHLAS.cz mluvčí Martina Čovbanová.

Jak se k celé situaci postaví děkan Komárek, zatím není jasné. Server iROZHLAS.cz se s ním snažil spojit, podle univerzity ale má až do příštího týdne dovolenou.

Společně s děkanem problém řešil také proděkan pro personální záležitosti Marek Babjuk. „Podle mých informací ta věc ještě není určitě úplně dořešena. Pan Komárek odmítl paní Hercogovou odvolat z pozice přednostky a pan Kvaček se odvolal na Tomáše Zimu (rektora Univerzity Karlovy – pozn. red.) a má to rozseknout,“ řekl Babjuk pro iROZHLAS.cz.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme