Lůžek je podle českých nemocnic zatím dostatek. Na řadě míst chybí nebo bude chybět personál

Fakultní nemocnice omezují péči, aby se připravily na pacienty s covidem-19. Radiožurnál oslovil všechny české fakultní nemocnice. Shodují se v tom, že lůžek je zatím dostatek, chybí nebo bude chybět personál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nemocnice přeskupují jednotlivá oddělení a omezují neakutní operace, aby měly dostatek lékařů a sester na léčbu pacientů s nemocí covid-19, například Fakultní nemocnici Olomouc. „Jedeme na 50 procent kapacity operačních sálů a ambulantní péče je zatím zachována,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Adam Fritscher.

Stát kupuje 4000 nemocničních lůžek navíc. ‚Nemáme čas, čísla jsou katastrofální,' uvedl Babiš

Číst článek

Nemocnice odkládají operace křečových žil nebo kloubní náhrady. „Postupně do konce týdne se chceme dostat na polovinu plánovaných zákroků,“ popsala mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková.

Péči o akutní nebo onkologické pacienty nemocnice neomezují vůbec. Hradecká fakultní nemocnice oslovuje sestry v důchodu nebo prosí ambulantní lékaře, aby v případě nedostatku lidí nemocnici pomohli. Vyjednává i o pomoci mediků ze zdravotnických fakult.

Personál shání také Krajská nemocnice Liberec. Akutně hledá další personál pro lůžka intenzivní péče. S výzvou o pomoc se obrátila i na veřejnost. „Potřebujeme sestry, které v nemocnici pracovaly, mají nějaké zdravotnické vzdělání a jsou ochotné a připravené nám pomoc,“ řekl mluvčí nemocnice. „Hlásí se nám už některé, jsme za to vděční. A budeme rádi, když se přihlásí další,“ dodal.

Zapojení ambulantních lékařů

Ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček prosazuje zapojení ambulantních lékařů. „S postupným omezováním elektivní péče by se mohl zapojit personál z těchto oddělení,“ uvedl.

Brno se připravuje na nápor pacientů. Na výstavišti bude záložní nemocnice, zatím chybí personál

Číst článek

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) musela zastavit plánované operace, důvodem je zvyšující se počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a nedostatek zdravotnického personálu. Nemocnice KKN, kam spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, sice ještě volná lůžka na intenzivní péči mají, kvůli nedostatku personálu ale jejich počet nelze navyšovat. Ve čtvrtek řekla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková.

„Dále jsme museli přistoupit k tomu, že zakazujeme čerpání dovolené zdravotníkům na dobu delší než dva dny, povolujeme pouze jednodenní, maximálně dvoudenní dovolené,“ řekla Samáková.

Problém s navýšením počtu lůžek nemají ani na jižní Moravě. Problém ale bude činit nedostatek personálu. Sdělil to krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Část zdravotníků je totiž v karanténě a někteří zůstali doma s dětmi kvůli zavření škol. Nemocnice proto žádají o výpomoc mediky a další studenty.

Jana Magdoňová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme