Jeden stavěl dům, po druhém zůstaly dvě dcery. Kolegové na rodiny obětí střelby vybrali 400 tisíc

Dva muži, kteří zemřeli při útoku v ostravské nemocnici, byli příslušníci Vězeňské služby. Oba byli ženatí a měli děti. Jejich kolegové vypsali veřejnou sbírku, která potrvá dva měsíce. Za první dva dny fungování poslali lidé na transparentní účet více než 400 tisíc korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice v Ostravě

Sbírky organizuje i ostravská fakultní nemocnice, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava nebo porubská Základní Škola Ivana Sekaniny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Peněžní podpora poputuje k rodinám pozůstalých po dvou příslušnících Vězeňské služby, kteří zahynuli během útoku střelce v čekárně traumatologického oddělení v ostravské nemocnici.

Devětačtyřicetiletý Petr L. doprovázel v den střelby do fakultní nemocnice svou dceru a jakmile začala střelba, chránil ji vlastním tělem, čímž jí zachránil život. U vězeňské služby sloužil přes čtrnáct let, a to jako strážný oddělení vězeňské stráže. Zanechal po sobě ženu a dvě dcery.

V poledne se po Česku rozezněly sirény. Uctily památku sedmi obětí střelby v ostravské nemocnici

Číst článek

Při útoku přišel o život také devětatřicetiletý Petr Š. „Sloužil u Vězeňské služby ČR od 15. 12. 2010 jako strážný – řidič oddělení vězeňské stráže. Byl vždy přátelský, spolehlivý, v pracovním kolektivu a mezi kolegy velmi oblíbený a veškerý svůj volný čas věnoval své milované rodině a v posledním období i stavbě nového rodinného domu,“ píše se v oficiální zprávě vězeňské služby. Se svou manželkou, která pracuje v ostravské nemocnici jako lékařka onkologického oddělení a o níž zpráva uvádí, že denně bojuje o životy druhých, měl devítiletého syna.

Vězeňská služba oba popisuje jako přátelské a spolehlivé členy pracovního kolektivu a uvádí, že sbírkou chtějí její organizátoři vyjádřit plnou podporu pozůstalým rodinám.

Termín předání

Jak řekla redakci iROZHLAS.cz mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová, vybrané peníze by se měly k rodinám dostat ihned po konci sbírky. O konkrétním termínu a způsobu předání peněz však zatím rozhodnuto nebylo.

Veřejné sbírky na pomoc pozůstalým rodinám

Veřejná sbírka Vězeňské služby ČR:

číslo účtu: 4200555535
kód banky: 6800
variabilní symbol: 150220
Konec sbírky: 15. února 2020

Veřejná sbírka Fakultní nemocnice Ostrava:

číslo účtu: 73030761/0710
Konec sbírky: 31. března 2020

Veřejná sbírka VŠB-TUO

číslo účtu: 291463872/0300
Konec sbírky: 31. března 2020

„Peníze budou rozděleny rovným dílem a k rodinám dostanou nejspíš hned po ukončení sbírky. Předpokládáme, že předání proběhne podobně jako v případě předchozí sbírky pro pětiletou Adélkou, kdy v nejbližším termínu generální ředitel Vězeňské služby předal rodině šek s přesnou sumou,“ uvedla mluvčí. Za první dva dny přišlo na uvedený transparentní účet 416 tisíc korun.

Veřejná sbírka probíhá ve spolupráci s Nezávislým odborovým svazem Policie České republiky a s podporou ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ČSSD), předsedy podvýboru pro vězeňství Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petrem Sadovským (ANO) a členkou podvýboru Andreou Babišovou (ANO). Zahájena byla v pondělí 16. prosince, termín ukončení je stanoven na 15. února 2020. Na transparentní sbírkový účet může přispívat každý.

Nejedná se o jedinou probíhající sbírku vztahující se k tragické události v Ostravě. Účet na pomoc pozůstalým již zřídila ostravská fakultní nemocnice, na jejímž účtu bylo ve středu 18. prosince více než 4,3 milionu korun. Pomoc organizuje i Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, která do středy vybrala 291 tisíc korun, nebo porubská Základní Škola Ivana Sekaniny, která chce podpořit rodinu Petra L., který vlastním tělem chránil svou dceru. Peníze obětem a zraněným přislíbila i zastupitelstva Ostravy a kraje.

Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme