Fakultní nemocnice problémy s počtem lékařů mít nebudou

Akce „Děkujeme odcházíme“ vrcholí. Finišuje v Praze, kde dnes odstartoval nábor lékařů nespokojených s pracovními podmínkami. Organizátoři z Lékařského odborového klubu chtějí po vládě, aby doktorům zvýšila platy, jinak jich prý tisíce opustí tuzemské nemocnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi „Děkujeme, odcházíme“ začal ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi „Děkujeme, odcházíme“ začal ve Fakultní Thomayerově nemocnici. | Zdroj: ČTK

Smysl hromadných výpovědí vysvětlují svým kolegům taky přední čeští odborníci, například chirurg Pavel Pafko.

„Myslím si, že celá akce má význam, protože požadavky na zvýšené platy lékařů v nemocnicích jsou naprosto oprávněné. Nevnímám z poslední doby žádného politika ani ministra zdravotnictví, že by říkal, že není správné, aby se platy v nemocnicích zvýšily. Tvrdí jedině neustále, že není dostatek finančních prostředků, ale to je argument, který tady slyšíme už dvacet let,“ řekl Pavel Pafko.

Zdůraznil, že je potřeba stanovit hodnotu lidské práce. Nástupní plat lékaře činí podle jeho slov 17 340 korun a po složení atestace 24 710 korun. To jsou tabulkové platy. To, že lékaři ve skutečnosti pobírají více, je dáno přesčasovou prací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve fakultních nemocnicích v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„V českých nemocnicích má lékař v průměru jednu noční službu týdně, která je 16hodinová, a jednou měsíčně slouží víkend, což je dvakrát 24 hodin. Celkem se jedná o 112 hodin přesčasové práce měsíčně,“ dodal Pavel Pafko.

V Praze podle něj nebudou problémy s lékaři nikdy, protože ve fakultních nemocnicích mladí lidé zůstávají. Problémy vidí v příhraničních okresních městech, kde už dnes jsou velké potíže.

S tím, že platy lékařů jsou nepřiměřeně nízké, a že by měly být vyšší, souhlasí také ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

„Je to dáno tím, že lékař většinou chodí do dvou profesí. Jedna z nich je stávající zaměstnání a druhá jsou pohotovostní služby. Teprve tyto dva součty dohromady dávají jakýsi uspokojivý plat, ale prakticky za dvojnásobnou délku pobytu na pracovišti,“ uvedl Marek Zeman.

Lékaři by podle něj nicméně měli být solidární, protože Česká republika se potýká s finančními problémy.

„Myslím si, že všichni by se měli nějakým způsobem podílet na tom, aby ten dluh nerostl, naopak se snižoval,“ doplnil Marek Zeman.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme