Útočník v ostravské nemocnici zabil šest lidí, před zásahem policie se střelil do hlavy

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se v úterý po sedmé hodině ráno střílelo. Pachatel zabil šest lidí. Tři další jsou zranění, informovala policie. Policie pátrala po podezřelém muži v červené vestě, který jel ve stříbrošedém voze Renault Laguna 9T57401. Ten před zásahem policie spáchal sebevraždu. Původně policisté hledali jiného muže v červené bundě, kterého následně označili za svědka. Motiv pachatele není znám.

Sledovali jsme online Ostrava (Aktualizováno: 20:24 10. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník podle ředitele fakultní nemocnice v Ostravě Jiřího Havrlanta střílel kolem sedmé hodiny ranní na traumatologické ambulanci na poliklinice. Policie na místo dojela v 7.24. Podle policistů střílel z nelegálně držené krátké zbraně české výroby ráže devět milimetrů. Neměl žádného komplice.

Koho policie podezřívá ze střelby? ‚Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný,‘ říká jeho šéf

Číst článek

Podle Havrlanta na místě zastřelil pět lidí. Šestý zemřel při operaci na operačním sále. Tři další byli zraněni. Šlo o dospělé pacienty nemocnice.

Policisté po 42letém pachateli z Opavska, který měl záznam v rejstříku trestů, od rána pátrali. Odjel podle nich ve stříbrošedém voze Renault Laguna, registrační značky 9T57401. Ještě před zásahem policie u Děhylova na Opavsku spáchal sebevraždu, střelil se do hlavy.

Do Ostravy během dne zamířili premiér a šéf ANO Andrej Babiš i ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO byl v době útoku v zahraničí, svou pracovní cestu ale přerušil.

Policie také posílila dohled nad vybranými měkkými cíli po celém Česku. Podle Policejního prezidia jde například o školy, nemocnice nebo obchodní centra. Tento dohled nebyl ještě kolem 13. hodiny zrušen.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii Česka. V únoru 2015 zastřelil muž v restauraci v Uherském Brodě osm lidí a pak sebe.

Policisté zasahují ve fakultní nemocnici v Ostravě. Svědci z okolí slyšeli střelbu | Zdroj: Policie ČR

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v Česku

  • 22. července 2003 - Ladislav a John Pacovští zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže. Byli to manžel, syn a zeť ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení.
  • 22. listopadu 2004 - Pětadvacetiletý muž zastřelil v Tučapech na Táborsku po hádce svého otce, matku a o rok mladšího bratra. V roce 2006 byl odsouzen k doživotnímu vězení.
  • Březen 2006 - V rodinném domku v Křemži na Českokrumlovsku zastřelil pachatel svou manželku a jejího syna. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen k 19 letům vězení.
  • 8. března 2009 - Jednačtyřicetiletý muž zastřelil při rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě; v nemocnici zraněním podlehl.
  • 22. září 2011 - Muž ve Svitavách několika ranami z krátké střelné nelegálně držené zbraně zastřelil svoji družku a její nezletilou dceru. Následně spáchal sebevraždu.
  • 10. listopadu 2011 - V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích zemřeli po střelbě tři muži včetně pachatele, bratra bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely Karla. Jedna žena byla lehce zraněna.
  • 4. listopadu 2013 - Dva lidé zemřeli a jeden byl těžce zraněn při střelbě v Raškovicích na Frýdecko-Místecku. Oběťmi byla studentka a její dědeček, zraněna byla dívčina babička, motivem činu byla neopětovaná láska. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen učitel angličtiny Ondřej Dlouhý, v listopadu 2014 ho soud poslal na 27 let vězení.
  • 24. února 2015 - V restauraci Družba v Uherském Brodě zastřelil dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář sedm mužů a jednu ženu a nakonec i sebe. Třiašedesátiletého pachatele nejtragičtějšího neštěstí svého druhu v ČR sousedé po činu popisovali jako člověka trpícího duševními problémy.
  • 10. prosince 2019 - Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo v jedné z nemocničních ambulancí. Podle policie má střelba čtyři oběti, podle krajského hejtmana Iva Vondráka (ANO) je mrtvých šest.

Martin Knitl, ada, ako, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme