Fakultní nemocnice začnou hodnotit kvalitu své péče

Od příštího roku začnou nemocnice přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví vést evidenci, která by měla určit jejich kvalitu. Dnes se na tom dohodl budoucí ministr David Rath se zástupci těchto nemocnic. Porovnávat kvalitu jednotlivých zařízení by měl umožnit takzvaný bonusový a sankční řád. Závazný bude pro 19 nemocnic, které ministerstvo řídí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronární jednotka

Koronární jednotka | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Hodnotící systém chce budoucí ministr zavést už od 1. ledna. Je si ale vědom, že chvíli potrvá, než budou údaje z jednotlivých nemocnic skutečně srovnatelné. Apeluje proto na pacienty, aby minimálně rok brali tato data s rezervou.

"Nejdřív za ten jeden rok těchto analýz a prací na tom systému bych viděl teprve situaci, kdy bych si možná v některých případech troufl říci občanům: Zkuste ty výsledky brát jako určitý směrovník, kam ano, a kam spíš ne."

Ředitelé fakultních nemocnic nepovažují vedení této statistiky za problém. Podle šéfky jejich asociace Jaroslavy Kunové už se podobná evidence vede.

"Každá klinika už nyní odevzdává odborné společnosti určitá data, která jsou porovnávána, a samy si tu kvalitu sledují. Takže si myslím, že by to nemělo vést k nějakým pomýlením pro pacienty."

David Rath chce také zřídit na ministerstvu odbor, který by vedení této evidence kontroloval.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme